TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan Bilgeliğe giden yolu Mevlana'yı yazdı...

getimageV3Prof. Dr. Nevzat Tarhan okurlarının yüzünü güldürüyor. Daha birkaç ay önce “Çağın Vicdanı Bediüzzaman” isimli kitabını nesil yayınlarından okurlarıyla buluşturan Tarhan, şimdi de yeni bir çalışmasını daha okurlarına sundu.  Tarhan, bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol gösterici olarak tanımladığı Mevlana’yı yazdı.

Kaleme aldığı kitaplarıyla okuyucusunun gönlüne taht kuran Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat “Çağın Vicdanı Bediüzzaman” isimli kitabının ardından şimdi de “Mesnevi Terapi”yi raflarla buluşturdu.

Rektör Tarhan;

“Bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol göstericimiz Mevlana olacaktır. Çünkü o ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunuyor, bizde var olan duyarlılığı harekete geçiriyor.” Diyor.

İnsanlık Mevlana’yı yeniden keşfediyor. Çünkü onun öğretisi yaşadığı zamana hapsedilemeyecek kadar evrensel. Çünkü hepimizin ondan öğreneceği çok şey var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan buradan bakarak, Mesnevi’nin çağları aşan bilgeliğinin ruha nasıl şifa olabileceğini anlatıyor.

P1120875

Tarhan, Mesnevi Terapi’de Mevlana’yı günlük hayatta bize yol gösterecek bir rehber olarak tanımamız gerektiğini anlatıyor. İçimizdeki hakikati görmemizi, farkındalığımızı artırmamızı sağlayacak önerilerle, Mesnevi’yi modern psikoloji tarafından da kabul gören bir anlayışla kalbe ve ruha şifa veren bir eser olarak okutuyor.

Ve Mevlana’dan ilhamla şöyle diyor:

“İnsanın gözü kördür ışık olmadıkça,

Aşkın gözü kördür gerçekler olmadıkça,

Aklın gözü kördür ahlak olmadıkça,

Hırsın gözü kördür terazi olmadıkça,

Şöhretin gözü kördür tevazu olmadıkça,

Gücün gözü kördür erdem olmadıkça,

Paranın gözü kördür insaf olmadıkça,

Menfaatin gözü kördür empati olmadıkça,

Adaletin gözü kördür hakkaniyet olmadıkça,

Tabibin gözü kördür tıp etiği olmadıkça,

Medeniyetin gözü kördür bilgelik olmadıkça...”

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4067

 

Haberler

Foto Galeri