TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Mevlana'nın hayatı film yapılmalı...

vlcsnap-247396           Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Çağın ihtiyaç duyduğunu ifade ettiği değer olan Mevlana’yı, dünyaya anlatmamız gerekir diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bunun için de yeni yolların denenmesine dikkat çekti. Hollywood Nasrettin Hocayı bilseydi Hoca, Mickey Mouse’dan daha popüler olurdu diyen Tarhan, sanatçıların acilen Mevlana’ya sahip çıkıp hayatının filmini yapması gerektiğini söyledi.

TRT1’de yayınlanan Bekir Develi’nin sunduğu “Ramazan Sevinci” programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlana öğretileri ve toplum psikolojisi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

Timaş Yayınları’ndan çıkan “Mesnevi Terapi” isimli kitabının çok satanlar arasında olmasını, çağın Mevlana’ya ihtiyaç duyması olarak değerlendiren Tarhan sadece ülkemizde değil Batı ve ABD’de de Mevlana ve öğretilerine ciddi eğilim olduğunu söyledi.  Sadece ABD’de Mevlana’yı konu alan 150’nin üzerinde internet sitesi olduğuna dikkat çeken Tarhan, kendi değerimiz olan Mevlana’ya sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı.SONY DSC

21’inci yüzyılın bilgelik çağı olduğuna dikkat çeken Tarhan artık bilgiye anlam katmak gerektiğini söyledi. Bunun şifrelerini Mevlana’nın verdiğini ifade eden Tarhan, Mevlana’yı herkesi anlamasını istedi.  Rektör Tarhan Mevlana’nın hayatının film yapılması gerektiğini de söyledi.

HOLLYWOOD NASRETTİN HOCAYI BİLSEYDİ HOCA MİCKEY MOUSE’DAN DAHA POPÜLER OLURDU

“Bilginin aktarılması artık bugün değişti. Eskiden olduğu gibi değil. Bilginin aktarılmasının birçok boyutu var. Sanat, bilim dili kullanılıyor. O nedenle Mevlana film yapılmalı. Sanatçılar Mevlana’ya sahip çıkmalı. Bu önemli bir değer. Bu önemli değeri bu zamanın yöntemlerini kullanarak, sistematize ederek anlatmalıyız. Burada en önemli sebep bizim tembelliğimiz. Hazine var üzeri tozlanmış, kıymeti bilinmiyor. Bu değere önce toplum sahip çıkacak daha sonra sivil toplum kuruluşları, bürokrasi, üniversiteler, sanat dünyası sahip çıkacak. Eğer Nasrettin Hoca’yı Hollywood tanısaydı Mickey Mouse’den daha popüler olurdu. Toplum sahiplenmeli.”

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN…

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4028

 

İlgili

07 Temmuz 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
13 Temmuz 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri