TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Herkesin çantasında bir AR-GE projesi olmalıdır”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, AR-GE ve yenilikçi politikalara yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. İçerisinde bulunduğumuz çağın “Harikalar zamanı” olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tarhan, “Günümüzde yapay zekâ ve zihin kontrolü konuşuluyor. Dünya hızla değişiyor. Süper bilgisayarlarla süper gençler var. En büyük sermaye hayal gücü. Bu bizde, Anadolu’da var. Herkesin çantasında bir AR-GE projesi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Herkesin çantasında bir AR-GE projesi olmalıdır”

Üsküdar Üniversitesi AR-GE çalışmalarına büyük önem veriyor. AR-GE çalışmaları ile ilgili önemli gelişmelere imza atan Üsküdar Üniversitesi, alanında uzman isimler önemli projeleri hayata katıyor.

AR-GE’ye yatırım yapılmalı

AR-GE çalışmalarına önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan da AR-GE’ye mutlaka bütçe ayrılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “AE-GE’ye bütçe ayırmıyorsak gençleri unutalım. Mutlaka AE-GE’ye yatırım yapılmalı. Üniversiteler mutlaka bir AE-GE odağı seçmelidir” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Herkesin çantasında bir AR-GE projesi olmalıdır” 2

En büyük sermaye hayal gücü

 İçerisinde bulunduğumuz çağın “Harikalar zamanı” olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tarhan, “Günümüzde yapay zekâ ve zihin kontrolü konuşuluyor. Dünya hızla değişiyor. Süper bilgisayarlarla süper gençler var. En büyük sermaye hayal gücü. Bu bizde, Anadolu’da var. Gençlerimize bu hayal güçlerini gerçekleştirmelerine imkân verecek ortamlar sunmak gerekir” dedi.

Gençlerde ego ideali olmalı

 Gençlerde mutlaka ego ideali olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Gençlerimiz hayatın amacı ve anlamı ne sorularına cevap versin. Aksi halde genç, kendini harcar. Gençlerin sadece maddi değil, manevi hedefler de koymaları gerekiyor. Kesinlikle herkesin çantasında bir AR-GE projesi olmalıdır” dedi.

“Liderlik çemberi” kavramına işaret eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, liderde olması gereken özelliklerden ilkinin güven olduğunu belirterek üç tip liderlik olduğunu, bunları klasik, karizmatik ve bilimsel liderlik olarak sıraladı. İdeal liderin üç özelliği de yere ve zamana göre kullanabilmesi gerektiğini kaydetti.

Kişinin dikkatini iyi yönetmesi gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Takım lideri takımının başında olmalı. Başarı takımın, başarısızlık ise liderindir. Takım olamayan başarılı olamaz” dedi.

Takım çalışması yapmayan şirketler var olamaz

Ülkemizde aile şirketlerinin uzun soluklu olmamasının bazı nedenlere bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çünkü tek lider var ve işlerini çocuklarına delege edemiyor. Takım çalışması yapmıyor ve takım oluşturamıyorlar. Böylece yıkılmak durumunda kalıyorlar” dedi.

Prof. Dr. Tarhan, liderlikte zaman yönetiminin de önemli olduğunu belirterek “Zaman yönetimini iyi yapan, iyi liderdir” dedi.

Sıçrayış yapmak gerek

 “AR-GE ve yenilikçi politikalar dediğimiz şey zaten hep vurguladığımız bir konu” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, farklı açıdan bakabilmeyi gerçekleştirerek bir sıçrayış yapmak gerektiğine dikkat çekti. ‘Biz senelerdir yapabildiğimizi yaptık ve belli bir alt yapıya geldik’ ifadelerini kullanan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sıçrama noktasında hem akademik alt yapımız hem de nasıl yapacağımızı bilen bir kadro oluşturduk” dedi.

Okunma : 2301

ÜHA

 

İlgili

25 Kasım 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde
29 Mart 2021
"Kitaplar" içerisinde
25 Şubat 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri