TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Üsküdarlı sporcular Türkiye 2’ncisi oldu

Üsküdar Üniversitesi Türkiye Üniversiteler Kick Boks ve Unilig Muay Thai Şampiyonasında büyük bir başarıya daha imza attı. 70’e yakın üniversitenin katıldığı ve 400’ü aşkın sporcunun yer aldığı müsabakada sporcular Üsküdar Üniversitesini temsil etti. Mersin’de düzenlenen Türkiye Üniversiteler Kick Boks ve Unilig Muay Thai Şampiyonasında Üsküdar Üniversitesini başarıyla temsil eden 3 sporcu Antrenör Harun Yavuz eşliğinde çalışmalarını sürdürdü. Sporcular her iki müsabakada 6 madalya kazanarak takım halinde Türkiye İkincisi oldular. Şampiyonada büyük bir başarıya imza atan sporcular, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı ziyaret etti.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Senato salonunda gerçekleştirilen ziyarete Üsküdar Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanı Özcan Demir, SKS Daire Başkanlığı Yönetici Yardımcısı Kenan Karagöz ve Kulüplerden Sorumlu SKS Yöneticisi Sadık Paksoy da katılım sağladı.  

Üsküdar Üniversitesi Kick Boks ve Unilig Muay Thai Takımları 15-23 Şubat tarihleri arasında Mersin’de düzenlenen Şampiyonada büyük bir başarıya daha imza attı. Sporcular her iki branşta da birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazanarak Üsküdar Üniversitesini temsil etti. 

Her iki müsabakada 6 madalya…

15-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Kick Boks Türkiye Şampiyonasında Tuğba Uzun 70 kg Full Contact ile Türkiye Şampiyonu oldu. Rümeysa Sultan Yalçınkaya 52 kg K-1 ile Türkiye 2’ncisi olurken, 70 kg K-1 ile Yaren Çınar Türkiye 3’üncüsü oldu. 

19-23 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Muay Thai Türkiye Şampiyonasında ise 71 kg ile Tuğba Uzun Türkiye Şampiyonu oldu. 75 kg ile Yaren Çınar Türkiye 2’ncisi olurken, 54 kg ile Rümeysa Sultan Yalçınkaya Türkiye 3’üncüsü oldu. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı ziyaret ettiler

Şampiyonada dereceye giren sporcular Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı ziyaret etti. 

Kenan Karagöz: “Devlet üniversiteleri arasına giren tek vakıf üniversitesi olduk” 

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Yönetici Yardımcısı Kenan Karagöz, sporcuların üstün başarısını ve sporculara verilen desteği anlattı. Karagöz; “Bu süre zarfı içerisinde 70’e yakın üniversitenin yer aldığı ve 400’ü aşkın sporcu sayısının olduğu bir müsabakada, bizim sporcularımız sportmenlik çerçevesi içerisinde bizi çok iyi temsil ettiler. Takım halinde Üsküdar Üniversitesi Türkiye İkincisi oldu. Bu bizim için çok önemli, çok değerli bir başarı. Devlet üniversiteleri arasına giren tek vakıf üniversitesi olduk. Turnuvalar Mersin Üniversitesinde peş peşe yapıldı. Üniversitemizin verdiği desteği öğrencilerimiz biliyorlar, farkındalar. Üç sporcumuzun altı madalya alması çok büyük bir gurur. İki altın, iki gümüş ve iki bronz madalyamız var.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “En güzel spor beyinde başlıyor”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sporculara psikolojik sağlamlık konusunda bilgiler verdi. Tarhan; “Spor beyinde endorfin hormonu salgılatıyor. Endorfin hormonunun iki özelliği vardır: Biri ağrı giderici özelliği diğeri de rahatlık vermesi. Spor esnasında endorfin salgılıyor. Faydalı bir şey tabi ki birçok genci zararlı yöne yönelmekten koruyor. Birçok olumsuz şeylerden koruyor. En güzel spor beyinde başlıyor. Spor yapan organınız aslında kol, bacak değil beyindir. Beyin inanırsa organlar ona tabi oluyor. İnsan beyninin de en önemli özelliği uzun vadeli düşünmeyi başarabilmesidir. ‘Beş sene sonra on sene sonra ne olacak? Hayatın sonunda ne olacak? Yaptığım iş arkamda nasıl bir iz bırakacak? Maddi yönden manevi yönden bana ne kazandıracak?’ diye düşünebilirse insan huzur doluyor. Yaptığı işe bir anlam katmak insana huzur veriyor. O anlamı katmazsa sadece gelip geçici bir şey oluyor. Kendini aşabilen bir kimse kendisi için toplum için dünya için bir şeyler yapabilirse o zaman kalıcı mutluluk oluyor.” ifadelerini kullandı. 


 

Okunma : 831

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri