TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Türkiye’den Sierra Leone’ye Uzanan Dostluk Köprüsü

Türkiye ile Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu’nun desteği, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katkılarıyla yapımına bir süre önce başlanan Nevzat Tarhan Kültür Merkezi ve Müzeyyen Tarhan Camii, Cuma namazının ardından düzenlenen törenle açıldı. Komplekste 550 kişi eğitim alabilecek.

Türkiye’den Sierra Leone’ye Uzanan Dostluk Köprüsü

Batı Afrika Ülkesi olan Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da inşaa edilen, Tarhan ailesinin isimlerinin verildiği kültür merkezi, cami ve Kur’an kursu ile iki ülke arasındaki dostluk köprüsünün geliştirilmesi hedefleniyor.

Merzifon Eğitim ve Kültür Derneği’nin girişimiyle gerçekleştirilen, Türkiye-Sierra Leone Dostluk ve Kardeşlik Organizasyonu desteğiyle Medresetüzzehra Vakfı tarafından yaptırılan Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kültür Merkezi ve Müzeyyen Tarhan Camii, Cuma namazının ardından düzenlenen törenle hizmete girdi.

Kültür merkezi ve caminin açılışına yerel halkın yanında çevre bölgelerden de çok sayıda kişi katıldı.

Bölge halkının Türk bayraklı tişörtlerle katılım sağladığı açılışta merkez ay yıldızlı balonlarla süslendi.

Türkiye’den Sierra Leone’ye Uzanan Dostluk Köprüsü 2

Aynı anda 550 kişiye eğitim

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın katkılarıyla tamamlanan kompleksin iç mekânında 300, bahçesinde ise 250 kişi olmak üzere toplamda aynı anda 550 kişi eğitim görebilecek.  

Türkiye’den Sierra Leone’ye Uzanan Dostluk Köprüsü 3

Bölgenin en büyük camisi

2 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen komplekste Kuran kursu, misafirhane ve salonlar da yer alıyor. Kültür Merkezinin açılışında bulunan Merzifon Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Selami Solak, Tarhan Kültür Merkezi içerisinde bulunan Müzeyyen Tarhan Camii’nin bölgenin en büyük camisi olduğunu söyledi.

7 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Sierra Leone’nin %65’inin Müslüman olduğunu belirten Solak, tamamlanan cami ve Kuran kursunun bölgede memnuniyetle karşılandığını, yapılan bu tür çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.


Haberin videosu için: 


Okunma : 1619

ÜHA

 

İlgili

24 Eylül 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde
24 Ocak 2018
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri