TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

TSK’daki “fişlemenin” belgesi!

201020122212582760292_3TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, önceki gün “28 Şubat mağduru” olarak bilgisine başvurduğu Prof. Nevzat Tarhan aracılığıyla sürpriz bir belgeye ulaştı

TSK’da “İslamafobi” olduğunu öne süren Tarhan, komisyona TSK’da irticai personel hakkındaki fişleme çalışmalarının kanıtı olarak 19 Haziran 1995 tarihini taşıyan yazılı bir talimatı sundu.

VATAN’ın ulaştığı söz konusu belge ile, “irticai görüşleri benimseyen, benimsemiş olduğu iddia edilen” personel hakkında ne tür işlemler yapılacağı düzenleniyor. Kara Kuvvet Komutanlığı’nca kimlikleri belirtilen personel hakkında TSK’dan ayırma işleminin başlatılması talimatı verilen yazıda, şüpheli personelin ise takip ve kontrol altında tutulması isteniyor.

Dönemin 9. Kolordu Komutanı tarafından, 109. Topçu Alay Komutanlığı’na, üzerinde “Gizli” ve “Kişiye özel” kaşeleriyle gönderilen yazıda, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nca çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler çerçevesinde “tutum ve davranışları ile irticai görüşleri benimsemiş olabilecekleri konusu teyide muhtaç duyumlar alınan personelin” kimliklerinin daha önce birliklere gönderildiği ve bunların takip ve kontrol altında bulundurulmasının emredildiği anımsatılarak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan alınan son emir çerçevesinde, bu personelin takip, kontrol ve TSK’dan ayırma işlemlerinin yapılması için için alınacak tedbirler, yürütülecek çalışmalar detaylı biçimde anlatılıyor.

Bu kişilerin ortak özellikleri, irticai faaliyetlerde bulunan ve aşırı dinci çevrelerle ilişkisi olan personelin kategori gruplandırmalarının daha önceden birliklere ayrı bir yazıyla gönderildiğini de ortaya koyan söz konusu yazıda,

 “Kışlanın mescit ve cami ve diğer hassas noktaları devamlı kontrol edilecektir, lojmanlar bölgesinde temaül ve geleneklerin dışındaki dini toplantı, ayin gibi faaliyetlere müsaade edilmeyecektir” gibi tedbirler de sıralanıyor.

VATAN

Okunma : 4191

 

Haberler

Foto Galeri