TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Terörün “kelebek etkisi” batı değerlerini sorgulatabilir!

Terörün “kelebek etkisi” batı değerlerini sorgulatabilir!

Bugün dünyadaki terör ve istikrarsızlık duygusunun kelebek etkisi ile siyasilerin hiç öngörmediği sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Batının; terörü, şiddeti ve asimetrik karanlık savaşı politik doğru olarak kullanmaya devam etmesi, kara vicdan olduğu anlaşılan batı değerlerini sorgulatacak” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  batının terörü, şiddeti ve asimetrik karanlık savaşı politik doğru olarak kullanmaya devam etmesinin, kara vicdan olduğu anlaşılan batı değerlerini sorgulatabileceğini söyledi.

Kelebek etkisinin ilk olarak ABD iç savaşında yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Tarhan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“4 yıl süren, 1861’deki ABD iç savaşının dünyada siyasi kelebek etkisi bilinir. O zamanın uluslararası sermayesi tekstil ticaretiydi. Bu sermaye hareketi kölelik sisteminin katkısı ile güney eyaletlerin üstünlüğünde ilerliyordu. Ancak kuzey eyaletler sanayi devrimi rüzgârı ile insanlığın köle döneminden işçilik dönemine geçmesine öncülük yaptılar. Köleliği kaldırma çalışmaları başladı. Güney eyaletler isyan etti. Kuzey, limanları kapattı.

Bütün dünyayı etkileyen pamuk ürünleri açığı ortaya çıktı. Rusya, Orta Asya’da Avrupa, Hindistan ve Afrika’da işgaller yaptı. Artık dünya güç merkezleri değişmişti. Seküler aydınlanma ideolojisini arkasına alan batı değerleri üstün değerler olarak kendini kabul ettirdi.

Uluslararası Sermayeyi Petrol Temsil Ediyor!

Bugün uluslararası sermayeyi petrol temsil ediyor. Petrol nedeniyle Ortadoğu’da bir savaş başladı.  Nükleer güç nedeniyle savaş asimetrik olarak sürüyor. Terör örgütleri ve petrol fiyatları ile oynanarak ekonomik yaptırımlar uygulanıyor. ABD iç savaşının kelebek etkisi iki dünya savaşı ve Osmanlının parçalanması ve batı değerlerinin galibiyeti ile sonuçlandı.

Terör ve istikrarsızlık duygusunun kelebek etkisi ile siyasilerin hiç öngörmediği sonuçlar ortaya çıkabilir. Batının terörü, şiddeti ve asimetrik karanlık savaşı politik doğru olarak kullanmaya devam etmesi kara vicdan olduğu anlaşılan batı değerlerini sorgulatacak gibi gözüküyor.

Hatta bir araya gelip ekonomik pakt kuramayan Müslüman ülkeler teröre karşı askeri ittifak kurmaya başladılar.

Bugün yaşanan asimetrik savaşın zihinlerde ve kalplerde oluşturacağı dönüşüm gerçek vicdani değerlerin yeniden inşası ve yeni bir dünya düzeni kelebek etkisine gebe gibi gözüküyor, tabii doğru yerde durabilirsek.”

HABER7

 

Okunma : 4334

 

Haberler

Foto Galeri