TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan’dan “Bilinçli Üniversiteli Olmak” konferansı

Tarhan’dan “Bilinçli Üniversiteli Olmak” konferansı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan üniversiteye hazırlanan aday öğrencilerle buluşmalarını sürdürüyor. Tarhan bu kapsamda Kağıthane ilçesinde üniversiteye hazırlanan öğrencilerle bir araya geldi.
“Bilinçli Üniversiteli Olmak” başlıklı sunumunda Tarhan adaylara önemli tavsiyelerde bulundu.


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Geleneksel Üniversite ve Meslek Tanıtım Günleri” programı kapsamında aday öğrencilerle buluştu.
Tarhan ve beraberindekiler ilk olarak kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi.

Tarhan’dan “Bilinçli Üniversiteli Olmak” konferansı 2

Tarhan, daha sonra Kağıthane ilçesinde eğitim gören, üniversite sınavına hazırlanan 12’inci sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığında yapılan konferansa yaklaşık 750 öğrenci katıldı.

“Yaşamda iki önemli tasarruf eş ve meslek seçimi”

“Bilinçli Üniversiteli Olmak” başlıklı konferansta Tarhan ilk olarak kişinin hayatında iki önemli tasarruf olduğunu; bunun ilkinin eş, diğerinin ise meslek seçimi olduğunu hatırlattı.
Üniversite döneminin yaşamın önemli evrelerinden olduğunun altını çizen Tarhan o nedenle tercih döneminde meslek ve üniversite seçiminin çok titiz yapılması gerektiğinin altını çizdi. Tarhan adaylara önemli uyarılarda bulundu.

Tarhan’dan “Bilinçli Üniversiteli Olmak” konferansı 3

“Üniversiteden ne anladığımız önemli”

“Uçurtmayı uçuranın rüzgâr değil rüzgâra karşı uçurtmanın aldığı pozisyondur. Üniversiteli olmak da böyle bir şey. Kişinin üniversite için yaptığı çalışmadan öte üniversiteden ne anladığı, onu nasıl konumlandırdığı önemlidir.
 Üniversite bir kültürdür. Meslek sahibi olmak değil, hayatı öğrenmektir. Yaşam felsefesi, iyi insanı olmak demektir. Bu dönemde sosyal medya da önemli. Arkadaşlarımızın önemli kısmı burada vakit geçiriyor.
 Sosyal medyada bir rüzgârdır. Ona karşı doğru pozisyon almak gerekiyor.”
Gençliğin, kendi kimliğini arayıp bulma dönemi olduğunu ifade eden Tarhan, kişinin bu dönemde yaşam becerisi kazanması, işbirliğini öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Gençlerin ego idealinin olması gerektiğini de belirten Tarhan, sadece başarı değil mutlu ve erdemli olmak da gerektiğini söyledi. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu.

‘İşbirliği’ mutluluğun sihirli kelimesi

“Ergenlik döneminde tutarsızlıklar, uygunsuz davranışlar olabiliyor. Duyguları serbest bırakmak yerine duygulara rehberlik etmek gerekiyor. Hedef doğru belirlendiğinde başarı da doğal akışında gelecektir.
Kişi kendi kendinin lideri olabilirse hedefe yönelebilir. Harcayarak, tüketerek değil, paylaşarak mutlu olmayı öğrenmek gerekiyor. İşbirliği, mutluluğun sihirli kelimesi, ihmal etmemeli.”

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans, Tarhan’a plaket ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Tarhan’dan “Bilinçli Üniversiteli Olmak” konferansı 4

Okunma : 2971

ÜHA

 

İlgili

12 Mart 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
11 Temmuz 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde
26 Haziran 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri