TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Zeki ve çalışkanlık yetmiyor iyi insan da olmalı”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Brain Design’in düzenlediği programın konuğu oldu. Zoom üzerinden gerçekleştirilen programda “Eğitimde Yeni Doğrular” başlığı altında Azerbaycanlı meslek profesyonellerine önemli söylemlerde bulunan Tarhan, “Çocuklarımız zeki ve başarılı olsun diyoruz. Evet bunlar bir liderde aranan özellikler ama yeterli değil. Zeki ve çalışkan olmanın yanında bir parametre daha lazım. O da iyi insan olmak” dedi.  

Tarhan: “Zeki ve çalışkanlık yetmiyor iyi insan da olmalı”

“21.yy becerileri de bugünün gerçekleridir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan dijitalleşme sürecinin Koronavirüs sürecinde daha fazla hızlandığını ve bütün dünyanın buna ayak uydurmaya başladığını söyleyerek “Dijitalleşme ve Covid’in teknolojiye yaptığı değişimle birlikte hızlı bir yöntem değişikliğine gidildi. Bu eğitimin içeriğinin değiştirilmesine de sebep olacak hatta olmaya başlıyor gibi. Şu andaki küresel eğitim sadece değer odaklı ve inanç odaklı bir eğitim değildi. Hâlbuki 21.yy becerileri bunları gerektiriyor. Yapay zekâ ile 20-30 sene sonra bazı meslekler kaybolacak. Bu mesleklere karşı çocuklarımızı değer odaklı, inanç odaklı, sosyal beceri, müzik ve sanat odaklı konulara yöneltelim. Dijitalleşen dünyada yeni doğruları kaçırırsak eskiriz. Bir nevi medeniyet yarışında geri kalırız. Onun için bugünün gerçeğini bilmemiz gerekiyor ve 21.yy becerileri de bugünün gerçekleridir.” Dedi.

“Zeki ve çalışkanlık yetmiyor iyi insan da olmalı…”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, başarı için olması gereken üç parametreden söz etti. Bu üç parametrenin belki de eğitimde en önemli unsurlar olduğunun altını çizen Tarhan; “Çocuğumuz okulda zeki olsun, başarılı olsun diyoruz. Bunlar bir liderde aranan özellikler. Herkes kendinin lideridir. Kendi kendinin lideri olamayan bir ailenin, bir sınıfın lideri olamaz. Kişi kendi arzu ve dürtülerini yönetebiliyorsa liderdir. Kişi öğrencilik hayatında çalışkan ve zeki oluyor, okulu mühendis olarak bitiriyor ve iş hayatında da aynı şekilde çalışkan ve zeki oluyor. Fakat daha sonra kolay yoldan zengin olmak için sentetik esrar üretiyor. Demek ki zeki ve çalışkan olmanın yanında bir parametre daha lazım. O parametrede şudur: İyi insan olması. Gençler zeki, çalışkan ve iyi insan olursa başarılı olur. Bu başarı diyagramıdır. Başarıyı istiyorsak muhakkak üçüncü parametreyi de koymamız gerekiyor. Eğitimdeki doğrulardan belki de en önemlisi budur.” Dedi.

Kişilerin madde bağımlısı olmalarının sebebi yalnızlık ve güvensizlik!

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 21. yüzyıl becerilerinden birinin de sosyal beceriler olduğunu söyledi. Tarhan, bu becerilerin insanlara verilmediği takdir de madde bağımlısı olabileceğini vurgulayarak; “Sosyal beceriler 21. Yüzyıl becerilerinden birisidir. İnsan öyle bir canlı ki sosyal bağlanma ihtiyacının karşılanması gerekir. Madde bağımlısı kişilerin öyle olmasının sebebi hayatta yalnız kalmaları ve kendilerini güvende hissetmemeleri. Kendilerini güvende hissetmedikleri için kendini uyuşturucu maddelerle kandırıyor. Onun için sosyal beceri çok önemli. Şu anda 21. Yüzyıl becerisi olarak öğrencilere ve insanlara bunu öğretmek gerekiyor. Bu konuda Türkiye olarak şanslıyız. Çünkü sıcak sosyal ilişkileri olan bir toplumuz. Bunun için işimiz daha kolay.” Dedi.

Okunma : 1630

ÜHA

 

İlgili

08 Kasım 2022
"Psikiyatrist" içerisinde
15 Nisan 2019
"Kitaplar" içerisinde

Haberler

Foto Galeri