TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Sevmediğiniz bölümü asla yazmayın”

Tarhan: “Sevmediğiniz bölümü asla yazmayın”

Üniversite tercih döneminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Adaylar hiç istemediği bölümü asla yazmasın. Severek yapılan işler zevk verir, sevilmeden yapılan işler ise stres kaynağı oluşturur” uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, içerisinde bulunduğumuz tercih dönemine ilişkin adaylara ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Bu senenin üniversite adaylarının Z kuşağı üyeleri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, adaylara ilgi alanlarına göre tercihte bulunmalarını tavsiye etti. Tarhan, “Adaylar hiç istemediği bölümü kesinlikle yazmasın. Bir insan yaptığı işi severek yapıyorsa o işten zevk alır ve heyecanlanır. Fakat sevmeyerek yapıyorsa stres olur. Onun için adaylar muhakkak ilgi duyduğu alanları tercih etsin. Sevgi değişkendir. % 100 sevmez de % 51 sever. Sevgi burada uzun vadeli mutluluğa dönüşür” dedi.

ANNE VE BABALAR ÇOCUĞA SEÇENEK SUNMALI

Böyle durumlarda son kararı gençlere bırakmak gerektiğini vurgulayan Tarhan, şunları söyledi: “Anne babaların çocuklara farklı bakış açıları getirmesi gerekiyor. Anne baba, çocuğa seçenek sunsun ama buyurgan yaklaşmasın. Anne baba buyurgan davranırsa, çocuk mutsuz olduğunda anne babayı suçlar. En ideal karar son kararı birlikte almaları. Şu anda çok örnek var. Tıp fakültesinde okuyan, üçüncü sınıfa gelmiş öğrenciler istemedikleri için bırakmak istiyorlar. Büyük keşifleri mutlu kişiler yapıyor. Gençleri aynı zamanda bir yapının parçası olmaya alıştırmamız gerekiyor.”

GENÇLERDE MALİ KAYGILAR ARTTI

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalara da değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Gençlerde şu anda özellikle fazla mali kaygı oluşmaya başladı. Var olabileceği ama aynı zamanda onurlu olabileceği, başını dik tutabileceği bir alanda çalışmak ister. İnsan sevmediği işte çalışmak istemez. Çalışırsa da başarılı olamaz. İşin öznesi olabileceği ve mutlu olabileceği işte çalışmalı. Öbür türlü sadece bedenen yorulur. Bunları da göz önünde bulundurmak gerekiyor” dedi.

Kaynak: Milli Gazete

Haberin linki: //www.milligazete.com.tr/haber/5091571/sevmediginiz-bolumu-asla-yazmayin

Okunma : 2075

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri