TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Robot ve makinelerin artması insan olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor”

Tarhan: “Robot ve makinelerin artması insan olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor”

Üsküdar Üniversitesi Tercih Buluşmalarının finalinde Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Yükselen Değer Psikoloji: İnsan 5.0” adlı seminerde aday öğrenci ve velilerle bir araya geldi. Bilimsel çalışmalar ne kadar artarsa da insan psikoloji denizinin kenarında oynayan bir çocuk kalacak diyen Tarhan, robot ve makinelerin artmasının, insan olduğumuz gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledi.

“İnsanlar yeni bir çağa adım atıyorlar”

Üsküdar Üniversitesi Kitap Kafedeki buluşmada insanlık tarihinin en önemli beş bilimsel adımını ele alan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Tarhan, bu bilimsel adımların ilk aşamasının buharlı makinelerin icadıyla başladığını ve doğal olarak insan gücüne duyulan ihtiyacın yerini makine gücünün aldığını söyledi. Daha sonra elektriğin icadı ve gelişimiyle insanların ayrı bir çağa kapı araladığını ve bir sonraki aşama olan bilgisayar ve internetin yaygınlaşmasıyla da yeni bir döneme adım atıldığının altını çizdi.
Bu durumun bazı meslek gruplarının yok olmasına sebep olduğuna değinen Tarhan, psikolojinin de bu alan dâhil olup olmadığını katılımcılarla paylaştı.

Tarhan: “Robot ve makinelerin artması insan olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor” 2

“Psikoloji, beynin uzayı olarak kabul ediliyor”

İnsanın yaptığı her işi, robotların yapamayacağını söyleyen Tarhan, duyguların bilimsel olabilmesi için öncelikle denetlenmeleri ve ölçülmeleri gerektiğini vurguladı. Sosyal yapıdan uzak bir psikolojinin düşünülemeyeceğini söyleyen Tarhan, psikolojinin müthiş bir alan olduğunu ve beynin uzayı olarak kabul edildiğini adaylarla paylaştı.

“İnsan, psikoloji denizinin kenarında oynayan bir çocuk olarak kalacak”

Newton’un “Gerçekler denizinin kenarında oynayan bir çocuk gibiyiz” sözünden yola çıkarak, “bilimsel çalışmalar ne kadar artsa da insan, psikoloji denizinin kenarında oynayan bir çocuk olarak kalacak” diyen Tarhan, robot ve makinelerin artmasının, insan olduğumuz gerçeğini değiştirmeyeceğini belirtti. İnsanı çözülemeyen ve çözülmeyi bekleyen bir bulmacaya benzeten Tarhan, insan üzerine yapılan bilimsel çalışmaların asla sona ermeyeceğini, bulunan her bilgiye bir yenisinin ekleneceğini vurguladı.

Tarhan: “Robot ve makinelerin artması insan olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor” 3

“Öncelikle iyi insan olmayı hedefliyoruz”

Pozitif psikolojiden de bahseden Tarhan, lisans ve ön lisan fark etmeksizin Üsküdar Üniversitesinin tüm bölümlerinin ders müfredatına Pozitif Psikoloji dersinin de dâhil edildiğinin ve bu dersin her bölüm için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. İşinde çok başarılı bir psikolog, mühendis, iletişimci veya siyasetçi olmanın yanında iyi insan olmayı üniversite olarak misyon edinildiğini belirten Tarhan, öğrencilere iyi insan olmanın bilimsel ölçütlerini öğretip, geleceğin iyi insan profilini çizmeye çalışıldığını söyledi.

“Gençler psikolojiyi tercih ediyorlarsa, geleceği olan bir mesleği tercih etmiş olurlar”

Son olarak, “gençler psikolojiyi tercih ediyorlarsa, geleceği olan bir mesleği tercih etmiş olurlar” diyen Tarhan, sadece diplomayı almak için okuyan öğrencilerin bu eğitimden haz alamayacaklarını, öncelik olarak bu eğitimi ve mesleği sevmeleri gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Nevzat Tarhan aday öğrencilerinin sorularını cevaplamasının ardından program sona erdi.

Okunma : 3395

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri