TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan ‘Risale-i Nur Perspektifinden Gençlik ve Başarı’ panelinde konuştu.

110296Akdeniz Kültür Ve Eğitim Vakfı (AKVA), Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ‘Risale-İ Nur Perspektifinden Gençlik ve Başarı’ adlı panel düzenledi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Yunus Çengel ve Mehmet Akif Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Âdem Tatlı’nın konuşmacı olarak katıldıkları panel büyük ilgi gördü.

Açılış konuşmasını AKVA Vakıf Başkanı Dr. İdris Görmez yaptı. Görmez, “Bugün Risale-i Nurlarla ilgili yurtiçi ve yurtdışında birçok konferanslar, paneller, yüksek lisans ve doktora, tez çalışmaları yapılmakta ve bazı yerlerde ders kitabı olarak okutulmaktadır. Bugün Risale-i Nur gözüyle yazılan İslam dersi kitaplarını Filipinlerde 85 bin talebe okumaktadır” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Gençlik Rehberinde, gençlere demokrasi tohumu atmış Bediüzzaman. Egoizmle, konformizmin zararlarını dile getirmiş. Risale-i Nur materyalizmin çöküşünün kitabıdır. Risale-i Nurda tahkik ve sorgulama esas alınmış. Akıl yürütme, ispat metodu kullanılmış. Yani ya iyi ya kötü, ya var ya yok, ya ölü ya diri gibi üçüncü halin imkânsızlığı kullanılmış. Risale-i Nur kâinata manayı harfiyle bakmış, yani çekirdeğin içerisinde elmayı görmeyi öğretmiş. Manayı ismiyle bakan ise sadece çekirdeği görmüş. Risale-i Nurlarla Kur’an kaynaklı mesajları Bediüzzaman asra göre, gençlere aşılamış ve muvaffak olmuş. Ciddi bir aktivist olan Bediüzzaman akıl ile kalbi birleştirmiş, hem iyi hem çalışkan insan yetiştirmiş. Bir elinde Kur’an bir elinde bilgisayar olan faydalı bir insan tipi oluşturmuş. Âhirzaman Müslümanlığı böyle olmalı…”

Konuşmalarının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Panel bitiminde ise tüm katılımcılara Gençlik Rehberi hediye edildi.

RİSALE HABER

 

 

Okunma : 3712

 

İlgili

18 Nisan 2018
"Psikiyatrist" içerisinde
12 Ekim 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
28 Mayıs 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri