TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Özgürlük Zehirlenmesi Aileye Zarar Veriyor”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türkiye’nin Sesi Radyosunun canlı yayın konuğu oldu. İstanbul Valiliği ile işbirliği protokolü imzalanan ‘Aileler Üniversitede’ projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Tarhan; proje ile bilinçli birey, sağlıklı aile, güçlü toplum modelinin oluşturulmasını hedeflediklerini söyledi. Dünyada özgürlük zehirlenmesi yaşandığını, bunun da aileye zarar verdiğinin altını çizen Tarhan, özerkliği sorumsuzluk gibi algılayan bir neslin geldiğini vurguladı ve uyardı. 


Tarhan: “Özgürlük Zehirlenmesi Aileye Zarar Veriyor”

“Özgürlük zehirlenmesi aileye zarar veriyor”

Yasemin Pamukçu’nun sunduğu Leylak Kokusu programının konuğu olan Tarhan, toplumda yaygın hale gelen özgürlük anlayışının aile kurumuna zarar verdiğini ve bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Üsküdar Üniversitesi ve uygulama ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi tarafından hayata geçirilen Aileler Üniversitede Projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarhan; “Bir binayı nasıl tuğlalar oluşturuyorsa, vücudumuzu hücreler oluşturuyorsa aile de toplumun yapı taşını oluşturuyor. Toplumun yapı taşını oluşturan aile mutlu değilse, sağlıklı ve mutlu bireyler yetişmiyor, mutlu ilişkiler ortaya çıkmıyor. Şu anda tüm dünyada özgürlük zehirlenmesi yaşanıyor. Bu zehirlenme özgürlük ve sorumluluk arasındaki dengeyi kaybetmemize neden oldu. Özerkliği sorumsuzluk gibi algılayan bir nesil geliyor. Özgürlük zehirlenmesi aile kurumuna zarar verir hale geldi. Bunun sonucunda boşanma hızı da artmış durumda. Son beş yılda boşanmalar 6 katına çıktı. Bu konuda gelecekte ne olacağını kestiremiyoruz. Herkesin bu konu ile ilgili çalışmalar yapıp, bu konunun ucundan tutması lazım. Biz Üsküdar Üniversitesi olarak ‘Aileler Üniversitede’ sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik.” Dedi.

“Pozitif psikoterapiyle aileyi güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Aileler Üniversitede sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgi veren Tarhan; “Aileler Üniversitede projesi ile bilimsel çalışmalara dayalı, koruyucu ve önleyici faaliyetleri kapsayan “Bilinçli Birey, Sağlıklı Aile, Güçlü Toplum” modelinin oluşturulması hedefleniyor. Bu projeyi gerçekleştirirken pozitif psikolojiyi merkez noktamıza koyduk. Pozitif psikoterapiyle, yara açmadan, çocukluk travmalarına girmeden aileyi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Olumsuz hayat stratejilerine karşı olumlu hayat stratejisi öğretmeyi amaçlıyoruz. Şu anda İstanbul’da Pendik, Üsküdar, Eyüp ve Gaziosmanpaşa Kaymakamlıkları ile protokol imzaladık.” İfadelerini kullandı.

“Projede dört farklı gruba eğitim veriliyor”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, projede 4 farklı gruba eğitim verildiğini belirterek; “Projede kırmızı, beyaz, pembe ve turuncu gruplar var. Kırmızı gruptaki aileleri, içlerinde yaşanan çatışmalar için uzman yardımı almamış ama evde daima gerilimin olduğu aileler olarak tanımlayabiliriz. Pembe grubu 18 yaşın üzerinde bireyler ve evlilik hazırlığındaki çiftler oluştururken Beyaz grupta 18 yaş altı gençler, evlilikle ilgili konularda bilgilendiriliyor. Turuncu grupta ise henüz problem yaşamayan ama risk altında olan çiftler gruplandırılıyor. Gruplardan sadece birisinde tedavi var diğer üçünde koruma ve önleme tedavisi var.” Şeklinde konuştu.

 

Okunma : 4904

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri