TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan, insanlar 100 kapılı bina gibidirler...

vlcsnap-18272TRT1’de yayınlanan Gülben Ergen’in sunduğu programa canlı yayın konuğu olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan eş ilişkileri ve evlilik üzerine çok önemli değerlendirmelerde bulundu. İnsanın yüz kapılı bir bina olduğunu, içeriye girilecek bir kapısının en az olduğunu vurgulayan Tarhan, ne istendiği kadar nasıl istendiğinin de önemli olduğunu söyledi.

TRT1’de yayınlanan ve Gülben Ergen’in sunduğu “Gülben” programına katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan evlilik ve eş ilişkileri üzerine yine önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Gülben Ergen’in evlilik üzerine sorularını yanıtlayan Rektör Tarhan kişilerin iyi yönetebildikleri ilişkilerin daha başarılı olduğunu söyledi. Bu noktada eşler arasında işbirliğinin önemli olduğunun altını çizen Tarhan, birçok ilişkinin sorun çözme stilinin bilinmemesine bağlı olarak bozulduğunu da vurguladı.

Evlilikte çocuğun bir kırılma noktasını olduğunu belirten Tarhan;vlcsnap-17744

EVLİLİKTE ÇOCUK KIRILMA NOKTASI

“Birbirlerine âşık çiftlerde zaman zaman çocukla birlikte eşlerin birbirlerine karşı ilgilerinde zamanla azalma gözlemliyoruz. Birbirine aşıklar evleniyor kaliteli beraberlikleri çocukla birlikte zarar görmeye, kriz yaşanmaya başlıyor. Çocukla birlikte kadının ilgi alanı çocuğa yönelebiliyor. Eşi ona göre ikinci plana atılıyor. Erkek de işini önemsemeye başlıyor. Yani tarafların duygusal yatırım alanları değişebiliyor. O nedenle duygu yatırımı doğru yapılabilmeli. Dengeyi korumak gerekiyor. Bir bakıyorsunuz evlilik çocuk odaklı hale gelmiş.

İLETİŞİMİN EN KÖTÜSÜ İLETİŞİMSİZLİK

İletişimin üç şekli olduğuna dikkat çeken, bunların sağlıklı, çatışmalı ve iletişimsizlik şeklinde olduğuna dikkat çeken Rektör Tarhan, aralarında en risklisinin iletişimsizlik olduğunu söyledi. Tarhan bu sessizliği erkeklerin çok anlayamadığını kaydetti. Erkeğe göre her şey yolunda gibi algılandığını ifade eden Tarhan, karşılıklı diyaloğun oluşamamasına paralel sorunların da arttığını belirtti. Tarhan sorun yoksa bile eşlerin havadan, sudan konuşabilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

İNSAN YÜZ KAPILI BİNA GİBİDİR

Ne olursa olsun insanlara ulaşmanın bir yolunun olduğunu ifade eden Rektör Tarhan bunun için de ilginç bir örnek verdi. Tarhan insanların 100 kapılı bir bina olduğunu söyledi.

vlcsnap-17271“ İnsanlar yüz kapılı bina gibidir. Yüz kapıdan biri mutlaka açıktır. Ve o kapıdan içeriye girilebilir. Ben değişmem, beni sağır ve dilsiz kabul et diyenlere rastlıyoruz. İlişkilerde ne istendiği kadar nasıl istendiği önemli. Eşin anladığı dili bulmak çok önemli. Evliliği daha mutlu hale getirebilmek için ihtiyaç önce mutluluğa ihtiyaç hissettirmek gerekiyor. Kusurlar üzerine odaklanmamak gerekiyor. Sorun odaklı yaşamamak gerekir. Çiftler birbirlerinin ilgi alanlarını tespit edip o alanlara yatırım yapmalılar.

VİDEO İÇİN…


 

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4496

 

İlgili

10 Eylül 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
04 Haziran 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
12 Ekim 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri