TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: “Gençler, dijital izole olmayın!”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Müstakil Talebe Platformu tarafından düzenlenen canlı yayına katıldı. “Gençlikte Yeni Doğrular” başlığına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Tarhan gençlere dijital izole olmayın uyarısında bulundu. Dijital dünyanın hızlı değişiminde gençleri yeniliklere açık olmaya davet eden Tarhan, sosyal becerilerden de mahrum kalınmaması gerektiği hatırlatmasında bulundu. 

Tarhan: “Gençler, dijital izole olmayın!”

Youtube üzerinden gerçekleşen programın moderatörlüğünü Müstakil Talebe Platformu Teşkilat Başkan Yardımcısı Muhammed Maşuk Kosdik yaptı. 

“Gençler yeniliğe açık zihinlere sahip olmalı”

Hızlı değişimlerin dijital dünyada gerçeklerden kaçtığına dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Z kuşağı dijital dünyada yetişiyor. Hızlı değişimleri gözlemliyoruz. Yeni şartlara uyum sağlamak, doğru deneyimler demektir. Eski sorulara yeni cevaplar vermeliyiz. Dijital dünyaya doğmuş nesil çok şanslı, tehdit değil. Gençler bu durumu fırsat olarak değerlendirmeli ve kendilerini geliştirmeli. Yeniliğe açık zihinlere sahip olmalı.” Şeklinde konuştu.

“Yerel olmadan evrensel olunmaz”

Kültür emperyalizmin geçmişte tarihsel bir hata olduğu konusunda değerlendirmelerde bulunan Tarhan; “Zihinsel şifre ve kodlarımız işgal edildi. Batının eseri olduk. Kültürel anlamda değerlerimiz değişti. Batı kültürünü üstün gördük. Kültürel olarak bağımlı olmamalıyız. Kendi kültürümüze sahip çıkıp, değerlerimizin arkasında olmalıyız. Kültürel kodlarımızı belirleyelim. Kültürümüzün bireyler olarak parçası olmaktan gurur duyalım, yerel olmadan evrensel olunmaz.” İfadelerini kullandı.

“Gençler, dijital izole olmamalı

Tarhan, insan ilişki biçimlerinin değiştiği konusuna da dikkat çekti. “Gençler bu değişime uyum sağlar. Çünkü onlar bu dünyaya doğdular ve çabuk kavradılar. İnsan ilişkilerini ve değerlerimizi yerel anlamda değerlendirirlerse çok daha iyi olacaktır. Değişimlerin yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Dijital izole olmamalı. Gençlerde yalnızlık duygusunun arttığı gözlemleniyor. Bu konuda böyle düşünmemeliler. İnsan ilişkilerimiz değişmesin.” Diye konuştu.

“Gençler sosyal becerilerden mahrum kalmamalı”

Gençlerin sosyal becerilere önem vermesi gerektiğine vurgu yapan Tarhan, farkındalık mesajları vererek, gençlere tavsiyelerde bulundu. Tarhan; “Zihinsel gelişim ve sosyal beceriler çok önemli. Şu anda dijital araçlara bağımlı bireyler yetişiyor. Böyle durumlarda zihinsel gelişimler geriye gider. Gençler sosyal becerilerin farkında olsunlar. Sosyal medya ve dijital araçların nesnesi değil, öznesi olalım. Yeniliklere açık olan, kendi değerlerinden vazgeçmeyen bir gençlik olsun. Üreten bir gençlik olmalı, tüketen değil. Vizyonlu bireyler görelim. Sosyal dönüşümler önemlidir. Gençler sosyal becerilerden mahrum kalmasınlar.” İfadelerini kaydetti.

Okunma : 2503

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri