TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: "Enkaz altında kalınsa bile ümit kesilmemeli"

SONY DSCDepremde enkaz altında kalınsa bile hayattan ümidi hiçbir zaman kesmemek gerekir diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ümit bitince beyindeki iyileştirici potansiyelin devreye girmediğini ölürüm diye düşünen birinin otomatik olarak beyindeki o gizli potansiyeli kapattığını söyledi.

“Depremin Etkileri ve Depreme Karşı  Alınacak Önlemler” konferansı, Üsküdar Üniversitesi Altunizade yerleşkesinde  gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  Türkiye'de insanların psikolojik olarak depreme hazırlanması gerektiğini  söyledi.

Tarhan, depremde enkaz altında kalınsa bile hayattan ümidi hiçbir zaman  kesmemek gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

SONY DSC “Çünkü ümit bitince beyindeki iyileştirici potansiyel devreye girmiyor.  'Ölürüm' diye düşünen biri, otomatik olarak beyindeki o gizli potansiyeli  kapatıyor. O nedenle ümitsizlik insanın kendine verebileceği en büyük zarardır.  Kişi, 'elim tuttukça, şuurum yerinde olduğu sürece mücadele etmeliyim, ümidimi  kaybetmemeliyim' şeklinde düşünmelidir.”

Türk-Japon Dostluk Derneği Genel Başkanı Doğan Sofracıoğlu ise Ertuğrul  Fırkateyni'nin, Yemen, Sakarya ve Çanakkale Savaşları'ndaki gibi onur abidesi  olduğunu kaydetti. Sofracıoğlu, dostluk simgesi fırkateynle ilgili kamuoyunda yanlış  hikayeler anlatıldığını ifade ederek, “Bu olayın ardında yatan gerçeklerin üstü  örtülmeye çalışılmaktadır. Biz bu yüzden bu yarışmayı açtık. Çünkü Ertuğrul  anlaşılmalı, Dr. Miyazaki bilinmeli” diye konuştu.SONY DSC

Konferansta, Japonya'da bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü  “Akashi”nin inşaatını yapan yüksek mimar Yoshinori Moriwaki tarafından Türkiye  ve Japonya arasındaki yapılaşma ve yönetmelikler arasındaki farklar, benzerlikler  ve Japonya'nın depreme hazırlık çalışmaları hakkında sunum yapıldı.

“Ertuğrul Fırkateyni ve Van depreminde hayatını kaybeden Japon Doktor  Miyazaki” kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi.

A.A.

Okunma : 4470

 

İlgili

02 Şubat 2023
"Kitaplar" içerisinde
27 Mayıs 2019
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri