TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan "Çocuk ve Bilişim" Sempozyumunda konuştu...

”4. Uluslararası Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumu” sona erdi.  TBMM Başkanı Çiçek, “Evdeki çocuklarımızı giderek kaybediyoruz”dedi.

23[1]TBMM’nin öncülüğünde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ”4. Uluslararası Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumu” sona erdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katıldığı programa Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı.

RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR


Teknolojideki gelişmeye paralel hayatımıza günden güne daha fazla giren bilişim, çocukları tehdit ediyor. Bu kapsamda risk altında olan ve korunması gereken çocuklar, Ankara’da düzenlenen uluslar arası katılımlı sempozyumla masaya yatırıldı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen. Uluslararası Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumuna TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı. ‘Çocuk ve Biliş” konulu sempozyumda 15 oturum başlığında 20′si yabancı 65 katılımcı ise bildiri sundu.

İnternette çocuk istismarı ve pornografisi, internet bağımlılığı, bilişim teknolojilerinin etkin kullanımı, güvenli bilişim teknolojilerinin kullanımı başlıklarının masaya yatırıldığı sempozyumda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocukları sağlığın, masumiyetin, heyecanın ve ülke geleceğinin temsilcisi olarak nitelendirdi.

Bakanlık olarak bir taraftan çocuk haklarının geliştirilmesi bir taraftan da çocuk istismarının önlenmesi için politikalar yürüttüklerini ifade eden Şahin, çocukların doğuştan gelen haklarını en önemli hak olarak gördüklerini belirtti.

MODERN TOPLUMLARIN VAZGEÇİLMEZLERİ


Daha sonra söz alan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise günümüzde internet, bilişim, bilgisayar gibi kavramların, modern toplumun vazgeçilmezleri arasında yer aldığını söyledi. Teknolojik gelişmelerin son 20-30 yılda toplumda neden olduğu değişimin ortaya çıkardığı sosyal problemlerin gündemi daha fazla meşgul eder hale geldiğini dile getiren İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, teknoloji ve bilişim dünyasında meydana gelen bu değişimlerin, toplumun farklı kesimleri üzerinde farklı düzeylerde etkiler gösterdiğine işaret etti. İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, ‘Bu manada, teknolojik ve bilişim alanındaki yeniliklere en hızlı uyum sağlayan kesimlerinin başında çocuk ve gençlerimiz gelmektedir’ diye konuştu25[1]

“EVDEKİ ÇOCUKLARIMIZI GİDEREK KAYBEDİYORUZ”


TBMM Başkanı Cemil Çiçek de teknolojik gelişmelerin ”uzağı yakın” ancak ”yakındakileri de uzak” ettiğini belirterek, ”Bunun en önemli alanı işte bu internet alanıdır. Evdeki çocuklarımızı giderek kaybediyoruz, aynı dili konuşamıyoruz, anlaşamıyoruz, esprilerimiz bile farklı, değer yargıları birbirine girdi, karıştı” dedi.

TARHAN DA KATILDI


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da konuşmasında gelişen teknolojide çocuğun yeri ve önemi ile ebeveynlere düşen görevler konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra oturum başkanlığını yine Rektör Tarhan’ın yaptığı “Bilişim Dünyasında Çocuklar” sempozyumuna geçildi.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 3564

 

İlgili

24 Nisan 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
29 Şubat 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri