TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Tarhan: Açık toplum olduk özgüvenimiz arttı!

Tarhan: Açık toplum olduk özgüvenimiz arttı!15 Temmuz’da FETÖ’cü cuntanın Türkiye’nin geleceğine yönelik kalkıştığı darbe girişimine her kesimden tepki yağıyor. Siyasetçi, akademisyen, sanatçı, iş insanı, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, “ama” “fakat” demeden bunun bir terör eylemi olduğunu ve Türk halkının ferasetiyle bertaraf edildiğini dillendiriyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Açık toplum olduk özgüvenimiz arttı.

Bu konunun bireysel ve toplumsal olarak iki boyutu var. Bireysel olarak ele aldığımızda Türkiye'de yaşayan her insan, hangi görüş ve yargıda olduğu önemli olmaksızın bunu kendine yapılmış bir darbe gibi algıladı.

Toplumda böyle bir refleks oluştu çünkü bu Osmanlı dönemi de dâhil Türkiye'nin yaşadığı darbeler içerisinde en ağır darbedir.

Bir ordunun Meclisi bombalayarak halkına yapabileceği en ağır darbeydi. 1960'ta verilmeyip bu darbe teşebbüsünde bu tepkinin verilmiş olmasının iki sebebi var. Birincisi Türkiye'nin açık toplum olmasıdır. İkincisi ise toplum olarak demokrasi kültürünü benimsediğimizi gösteriyor.

Bireysel olarak daha fazla özgüvene sahip bir toplumuz şu anda. İnsanlar ölüm tehlikesi olsa bile kendilerini riske atarak Türkiye'nin geleceği için sokağa çıkabiliyor. Sivil itaatsizliğin kurumsallaşmasına ihtiyacımız var taki bundan sonra yeniden darbe girişimini düşünenlerin milletin iradesine bir tepki olursa, buna karşı toplumda darbeye karşı herkesin ne yapacağını biliyor olduğunu gösterene kadar.

YENİŞAFAK


Okunma : 12558

 

İlgili

14 Temmuz 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde
16 Haziran 2017
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri