TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

“SKS ÜNİ LIFE” dergisi ilk sayısı 2 dilde okuyucuyla buluştu

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ilklere imza atmaya devam ediyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı desteğiyle çıkarılan “SKS ÜNİ LIFE” dergisi okuyucusuyla buluştu. Üsküdar Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinin yaptıkları etkinliklerin ve spor kulüplerinde yaşanan son gelişmelerin yer aldığı, birbirinden zengin içerikleri ile dikkat çeken dergi ilk günden okuyucularının da beğenisini kazanıyor.  

“SKS ÜNİ LIFE” dergisi ilk sayısı 2 dilde okuyucuyla buluştuSKS tarafından Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde üç aylık periyotlarla planlanan “SKS ÜNİ LIFE” dergisinin ilki dijital olarak çıktı. Derginin Editörlüğü Üsküdar Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Özcan Demir üstleniyor. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan da derginin ilk sayısı için özel bir yazı kaleme aldı.

Tarhan, derginin ilk sayısı için kaleme aldığı yazasında;

Sağlam vücut, sağlam kafada bulunur!

“Nörobilimin bize sunduğu yeni bilgiler insan vücudu devlet ile insan beyni hükümettir. Yani zihin sağlığı beden sağlığının hem sebebidir hem de sonucunu belirler. Beynini iyi işleten bedenini iyi yönetir. Spor, fiziksel egzersizler ruh sağlığımıza pozitif anlamda etki eden bir alan. Hareket etmek üzere kodlanmış insanda spor öte yandan stresi azaltma yöntemi olarak da kullanılıyor.

Hareketin kalp ve bazı hastalıkları azaltıcı etkisi bilinmektedir. Düzenli ve ölçülü yapılan spor beden sağlığı yanında duygusal boşalma, sükûnet, rahatlık, zihni gevşetme katkısı ile bilinmektedir. Bir uğraşı tedavisi kapsamına kabul edilir.

Spor veya diğer egzersizler, bir kimse ile veya kendisi ile yarışmadan zevkle yapılırsa ruh ve sağlığına katkısı fazladır. Sporun sonunda zindelik ve dinçlik sporun fayda verdiğini gösterir.

Batı bilim adamları insanları hem zengin hem mutlu yapabilmek için büyük araştırma projeleri yürütmektedirler. Örneğin, ABD Morrishtown Stres Tanı ve Tedavi Merkezi Müdürü Dr. William Rosenblatt, yapılan uzun araştırmaların sonuçlarını özetlediği çalışmasında: “Evli insanlar bekârlardan, dengeli beslenenler beslenme bozukluğu olanlardan, içki ve sigara kullanmayanlar tiryaki ve alkoliklerden, spor yapanlar hantal insanlardan daha az strese maruz kalmaktadırlar.” ı bize göstermiştir.

Sporda kişilik ve karakter gücü çok önemli 

Sporda sağlam kişilik ve güçlü karakter önemli. Spor başarılarının arkasında çok büyük bir emek ve çaba olduğunu biliyoruz. Sporda hep söylenir ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ diye aslında bunun tam tersinin de geçerli olduğunu, ‘Sağlam vücut, sağlam kafada bulunur.’ ifade edebiliriz. Kafası sağlam olmayan sporda da başarılı olamaz. Bunun yüzlerce örneklerini göstermek gayet mümkün. Bir başarı elde edilmiş bir spor alanının hangisine bakarsanız bakınız ister bireysel ister takım olsun o sporcunun veya takımın sağlam kafaya sahip olduğu görülür. Üsküdar Üniversitesinin spor alanındaki başarılarında da aynı ilkenin olduğunu söylemem gerekir.

O nedenle sporda, kişilik ve karakterin gücü mühim. Takım ruhu da öyle… Aynı şeye heyecanlanıp aynı tepkileri verebilmek de aynı öneme sahip.

Bir zamanlar Milli Takımdan yetkililerle bir çalışma kapsamında bir araya gelmiştik. Sporculara odak eğitimi nasıl sağlanır konusu üzerinde beyin fırtınası yapmıştık. Kötü tezahürat ve söylemden sporcular olumsuz etkilenerek odaklarının dağıldığı üzerinde çok tartışmıştık. İşte burada, böyle durumlarda kişinin hedefe kilitlenmesi önemli, bu da ancak yaptığı işe duygularını katması ile oluyor. Sadece mantık ile oynamak ayrı, yaptığı işe yüksek bir değer ve anlam yükleyerek yapması çok farklı oluyor. Milli olmanın verdiği duygu, insanın vatan sevgisi çok etkiliyor.

Sürdürülebilir karakter yoksa başarı daim olmaz! 

Sporun kişinin karakterine kazanımları da yadsınamayacak bir konu. Sporcudaki sağlam karakter, başarının devamlılığında önemli. Kişide sürdürülebilir bir karakter özelliği yoksa başarılar gelip geçici, saman alevi gibi olur. İster profesyonel ister hobi veya sağlık amaçlı sporla uğraşanlara en büyük tavsiyem başarının daimî olması için burada öğrendiğiniz dayanıklılık eğitimi, hedefe kilitlenme, amacınızı belirleme ve spora anlam katabilme bütün bunları birleştirebilmeniz çok önemli.

SKS ÜNİ LIFE dergimizin ilk sayısının üniversitemize hayırla olmasını dilerken, Üsküdar Üniversitemizin tüm spor branşlarını, sporcularımızı ve spora gönül veren yöneticilerimi can-ı gönülden desteklediğimi bir kez daha yinelemek isterim.

Sağlıkla kalın, sporla kalın…”

“SKS ÜNİ LIFE” dergisi ilk sayısı 2 dilde okuyucuyla buluştu 2

Kitap, film önerileri ve özel röportajlar yer alıyor…

İlk sayısıyla okuyucuların da beğenisini kazanan dergide kitap ve film önerileri, kitap incelemesi, öğrenci kulüpleri çalışmaları, özel röportajlar ve alanında uzman isim ve akademisyenlerin de yazıları bulunuyor.

Bu sayının dikkat çeken yazıları ise;

Dr. Öğr. Üyesi Cem Tutar; “Dijitalleşen Platformların Yanında Televizyonun Konumu”

Doç. Dr. Gül Esra Atalay; “Pandeminin Suskun ve Huzursuz Çocuklar; C Nesli”

SKS ÜNİ Life Dergisinin Tamamını Okumak İçin Tıklayınız: 


Okunma : 1057

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri