TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Sınav kaygısı depresyon nedeni

 

İlköğretim öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre her dört çocuktan biri sınav kaygısı yaşıyor...

Kız öğrenciler erkeklere oranlara daha çok başarı endişesi yaşıyor. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof Nevzat Tarhan "Eğer bu kaygı tedavi edilmezse depresyona neden olur" dedi

Yapılan bir araştırmaya göre 4. ve 5. sınıf ilköğretim okulunda öğrenim gören her 4 öğrenciden biri sınav kaygısı yaşıyor. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre bu yaşta sınav kaygısı yaşayan çocuğun tedavi olması şart. Aksi halde bu kaygı ileride çocuğun eğitim başarısını etkilemekte birlikte depresyon ve çok sayıda fizyolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

KIZLAR DAHA HEYECANLI

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Sarp Üner ve Dr. Burcu Küçük Biçer bir ilköğretim okulunun 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı düzeyleri ve ilişkili olduğu faktörleri araştırdı. Çalışmaya yaş ortalaması 10 olan 231 öğrenci dahil edildi. Araştırmaya göre kızlar erkeklere göre daha çok başarı endişesi yaşıyor. İncelemeye katılan kız öğrencilerin yüzde 47'si "Sınav kaygısı yaşıyorum" dedi.

 

TEK ÇOCUKTA KAYGI AZ

Bu kadar yaygın görülen bir durum çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Nitekim şimdiden böyle sıkıntılar yaşaması ileride daha büyük sıkıntılar doğurabilir. Okullardaki rehber öğretmenlere burada çok büyük görev düşüyor. Sınav kaygısı taşıyan öğrencileri tespit edip gereken önlemleri alması gerekiyor. Keza aileler de bu sürece dahil edilmeli" ifadelerini kullandı.

 

FİZYOLOJİK RAHATSIZLIKLAR YAPAR

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sınav kaygısının başarı baskısından kaynaklandığını söyledi. Tarhan, "Öğrencilerin başarısız olma korkusu ve öz güven eksikliği oldukça fazla. Buna sebep mevcut eğitim sistemi ve aile. Kontrol edilebilen sınav kaygısı faydalıdır, çocuğu gelişime iter. Ancak kontrol edilmiyorsa hastalığa sebep olur. Çocukta depresyona veya mide, bağırsak astım, alerji gibi fizyolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle tedavi edilmesi şart. Özel destekle de stres yönetimi öğretilmeli. Aksi halde çocuk büyüdükçe kaygı oranı artar."STAR

 

Okunma : 5587

 

İlgili

31 Ekim 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
14 Kasım 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri