TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Rektör Tarhan: "Artık aynı gemideyiz"

SONY DSCÜsküdar Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri, tanışma ve kaynaşma programında bir araya geldi. Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen programa kimi öğrenciler aileleriyle gelirken, öğrencilerin üniversite ve arkadaşlarıyla buluşma heyecanı ise görülmeye değerdi. Artık aynı gemide olduklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, akademik bilginin ötesinde entelektüel, hayat bilgisini önemsediklerini sözlerine ekledi. Rektör Tarhan, takım vurgusu yaptı…

2012-2013 eğitim öğretim yılına hazırlanan Üsküdar Üniversitesi, ilk öğrencileriyle buluştu. Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olma idealiyle yola çıkan ve kısa sürede hemen her kesimden kişinin dikkatini çeken Üsküdar Üniversitesi 01 Ekim’de ders başı yapıyor.  

SONY DSC          Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Üsküdar Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri güz yarıyılı öncesinde üniversitenin merkez binasında gerçekleştirilen tanışma ve kaynaşma programında bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka, Genel Sekreter Selçuk Uysaler, dekanlar ile akademik kadronun katıldığı programda öğrenciler hocalarıyla tanışma fırsatı buldu.

Tanışma programında ilk öğrencilerine seslenen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, üniversitenin insan hayatının önemli dönemeçlerinden biri olduğunu, üniversite olarak ise bunun farkında olduklarını söyledi. Daha kuruluş aşamasında çok sayıda ilklere imza attıklarını vurgulayan Tarhan, akademik yılın başlamasıyla önemli başarılara hep birlikte imza atacaklarını belirtti. Tarhan, aynı gemide yola çıktıklarını ifade etti.

BİZİ SEÇEREK HEDEFLERİNİZ İÇİN YAŞADIĞINIZI GÖSTERDİNİZ

“Bu yolculukta anne ve babalarınız sizler için belli bir noktaya kadar ellerinden gelini yaptı. Bu noktadan sonra sizi bizler devralıyoruz. Sizleri onların birer emaneti olarak görüyoruz. Ailemizden biri olarak görüyoruz. O nedenle evindelik duygusuyla burada olmanız çok önemli. Hocalarımızın hepsiyle birlikte takım halinde yürüyeceğiz. Akademik bilginin yanında entelektüel, hayat bilgisini de sizlere vereceğiz. İki tip insan vardır; biri istekleri diğeri ise hedefleri için yaşar. Sizler bizi tercih etmekle hedefleriniz için yaşadığınızın gösterdiniz. Öğrenen örgüt felsefesiyle yola çıkacağız. Öğretirken öğreneceğiz de. Bilgi hazinemizin kapılarını sizlere açacağız, anahtarı size vereceğiz. Bugün artık bilgiye ulaşmak çok kolay ama önemli olan doğru bilgiye ulaşmak. İşte biz doğru, hedefe yönelik bilgiye ulaşmayı sağlayacağız. Hoca öğrenci ilişkisi değil size yaşam koçluğu yapacağız, entellektüel bilgi vereceğiz.” Dedi.SONY DSC

Rektör Tarhan öğrencilere üniversitenin ilk öğrencileri olmaları dolayısıyla ilk göz ağrıları olduklarını da söyledi.

Programda Üsküdar Üniversitesi fakülte dekanları ve bölüm hocaları da tanıtıldı. Hocalarını yakından tanıma fırsatı bulan öğrenciler hocalarıyla uzun uzun sohbet etti. Programda Rektör Tarhan da öğrencilerin masalarını bir bir ziyaret ederek onlarla tanıştı.

Hazırlık sınıfı öğrencilerine hazırlık programı ve hocaları da tanıtıldı. Uygulanacak program hakkında öğrencilere bilgi veren hazırlık programı koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ümit Söylemezoğlu üniversitede birçok bölümde eğitim dilinin tamamen veya kısmen İngilizce olduğunu söyledi. Lisans programlarında yer alan  dersleri takip edebilecek, notlar alarak derse aktif katılımı sağlayacak seviyede İngilizce bilgisini öğrencilere vermeyi hedeflediklerini ifade eden Söylemezoğlu hazırlık okulunda öğrencilere uluslararası geçerliği tanınan kriterler çerçevesinde, akıcı ve doğru konuşma ve yazma, dinlediği ve okuduklarını  iyi derecede anlama becerisi kazandıracaklarını da sözlerine ekledi.

Hazırlık programı sonunda en başarılı 5 öğrenciyi İngiltere veya ABD’de 4 hafta süreli olarak dil eğitimi alma imkanı sunacaklarını ifade eden Söylemezoğlu masrafların ise Üsküdar Üniversitesi tarafından karşılanacağını kaydetti.

Tanışma programının ardından öğrenciler sınıflarında Yabancı Dil hocalarının koordinatörlüğünde seviye tespit sınavlarına girdi.

Haber-Fotoğraf:

Şaban Özdemir(NPGRUP)

 

 

Okunma : 4729

 

Haberler

Foto Galeri