TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan: “Sağlıkçının hatasını toprak örter”

Prof. Dr. Tarhan: “Sağlıkçının hatasını toprak örter”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerliği Derneği ile Acıbadem Üniversitesinin birlikte düzenlediği ‘Türkiye Paramedik Öğrenci Sempozyumu’ na katıldı. Tarhan, sempozyumda “Karizmadan Liderliğe Paramedik ve Liderlik” konulu konuşma yaptı. Liderlik türlerine ilişkin bilgi veren Tarhan bilimsel liderliğin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Tarhan: “Kişinin lider olabilmesi için kendinin lideri olması gerek”

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Kerem Aydınlar Kampusü’nde Liderlik kavramının tanımına değinen Tarhan, bir insanın lider olabilmesi için gereken unsurları belirtti. “Önce kişinin kendi lideri olması gerek. Bir insan kendinin lider olamazsa bu bir anne ise evin lideri olamaz, bir müdür ise işyerinin lideri, yönettiği kurumun lideri olamaz. Bu nedenle kişi önce kendinin lideri olmalı bu da kişinin zihinsel potansiyelini yönetmesi ile mümkün” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tarhan: “Sağlıkçının hatasını toprak örter” 2

“Panik olmak hastanın panik halini 1’den 5’e çıkartır”

Tarhan, hastaya müdahale anında paramediklerin soğukkanlı davranmaları gerektiğini belirterek soğukkanlı davranma becerisinin sonradan kazanıldığını ifade etti. Tarhan, “Bir paramediğin stres altında soğukkanlı olması gerekir. Stres altında soğukkanlı kalma becerisi kazanılan bir beceridir, bunun için zihinsel eğitim gerek. Hastaya müdahale anında panik olmak hastanın panik halini 1’den 5’e çıkartır” dedi.

Tarhan, liderlik türleri ile ilgili bilgi verdi

Lider kavramıyla ilgili paylaşımlarda bulunan Tarhan, liderlik türlerine değindi. Tarhan, “Klasik lider iyi sistem kurar çok iyi ikinci adam olur, karizmatik lider bürokrasiyi ezip geçebilir geri adım atmaktan çekinir koyun çobanlığını sever, bilimsel lider ise kaz çobanlığını sever çünkü kaz çobanları yönetmek çok zordur” şeklinde ifade etti.

“Bilimsel lider satrancı sever”

İş yapma biçimine göre lider türlerini değerlendiren Tarhan, liderleri oyun türleri ile ilişkilendirdi. Tarhan, “Karizmatik lider futbolda forvette olmayı sever top benim ayağımda olacak der, klasik lider tavlayı sever bilimsel lider ise satrancı sever çalıştığı insanlarla iyi ilişkiler kurar başkalarının duygularında önem veriri satrançta da bu vardır. Bilimsel liderlerin stratejik hedefleri vardır, stratejik hedef sonrası şah yaparlar” dedi.

Prof. Dr. Tarhan: “Sağlıkçının hatasını toprak örter” 3

“Sevgide bile adalet gerek”

Tarhan, bilimsel liderliğin adaletini yücelttiğini belirterek bilimsel liderlerin nepotizme önem vermediğine değindi. Tarhan, “Bilimsel liderler adaleti yüceltir nepotizm yani akraba kayırmaya yapmazlar. Nepotizm bir hastalıktır, nepotizm hastalığına sahip bir liderin liderliği uzun sürmez” şeklinde konuştu. Tarhan her konuda adil olunması gerektiğini söyleyerek çarpıcı bir örneğe değindi. Tarhan, “Hz. Yakup büyük peygamberdi fakat Hz. Yusuf’u çok seviyordu onu koruyor, tutuyordu onun fazla sevmesi diğer on kardeşinin düşmanlığına neden oldu bu nedenle sevgi de bile adalet gerek” dedi.  

“Sağlıkçının hatasını toprak örter”

Adalet ve hakkaniyetin ayrı şeyler olduğunu ifade eden Tarhan, vicdani adaletinin önemine değindi. Tarhan, Cerrahpaşa’da çalıştığı yıllarda hocası Melih Tahsinoğlu’nun sözünü katılımcılarla paylaştı. Tarhan, “Cerrahpaşa’da Melih Tahsinoğlu hocamızın bir sözü vardı; “Aşçının hatasını maydanoz örter, terzinin hatasını ütü örter, sağlıkçının hatasını toprak örter” hocamın bu sözünü kulağıma küpe etmiştim” şeklinde konuştu. Tarhan, sağlık çalışanlarının yaptıkları işlerde hataya yer olmadığını vurguladı.

Konferans sonunda konuşmalarından dolayı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Fidan Kurt plaket ve teşekkür belgesi taktim etti.

Prof. Dr. Tarhan: “Sağlıkçının hatasını toprak örter” 4

Okunma : 2968

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri