TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan, empati için canlı yayına gaz fişeğiyle çıktı…

vlcsnap-21133Gezi Parkı olaylarında 2 hafta geride bırakılırken güvenlik güçlerinin sert müdahalesi konuşuluyor. Olayların psikososyal boyutunu katıldığı televizyon programında değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, canlı yayına empati olsun diye eylemcilere atılmış gaz fişeğiyle çıktı. Tarhan asayiş sağlamada hoyratlığın yaşandığını söyledi.

Ülke Tv’de ekranlarında yayınlanan Turgay Güler’in sunduğu “En Sıra Dışı” isimli programında ilginç bir olay yaşandı. Taksim Gezi Parkı olaylarında polisin eylemcilere yönelik sert müdahalesi Gezi Parkı olaylarının en çok eleştirilen ve tartışılan yönlerinden biri. Bu durum programının da konusu oldu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan canlı yayına olayın empatisi adına eylemcilere atılan gaz fişeğiyle çıktı.

Tarhan gaz fişeğiyle çıkma gerekçesini ise şu sözlerle anlattı.

“Olayı, empati yapabilmek için getirdim. Gaz fişeğini yakını yaralanan biri getirdi. Bayağı ağır bakıldığında. 120 metreden yakın atılmamalı. Yakından atıldığında karşı tarafta kafa travması yapıyor. Kör olanları da var. Asayişi sağlama faaliyetinde hoyratlık dikkati çekiyor. Olaylara muhakkak kuşbakışı bakılmalı. Özellikle genç kuşakta şiddetli öfkeye sebep oldu bu durum. Dışlanmışlık, anlaşılmama, empati eksikliği sonucunda kendini, öfkesini dışarı vurma ihtiyacı hisseti gençler. Bu açıyı iyi görmeli. Ortaya çıkan gezi olaylarının şu günlerde ekonomik, siyasal boyutu konuşuluyor ama bunu başlatan sosyopsikolojik boyutu ne bu araştırılmıyor. Bu olayların psikolojik sebeplerini iyi analiz etmek gerekir.”

VİDEO İÇİN...


Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4242

 

İlgili

04 Kasım 2019
"Psikiyatrist" içerisinde
02 Mayıs 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri