TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Tarhan: “Baba evde eşit ve disiplinli olmalı”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği programa katıldı. Türkiye genelinde vaizlik yapan 200’ün üzerinde kişinin katılım sağladığı programda Tarhan “Ailede Babanın Rolü” konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Tarhan; “Baba ev içinde eşit ve disiplinli olmalı bunun da dozunu iyi ayarlamalı. Disiplin sağlamak kar yağışına benzer, sürekli ve devamlı olursa tutar. Bu şekilde disiplinde sürekli ve devamlı olursa etkili olur. Ciddiyet suratta değil prensiplerdedir. Baba asık suratla, kaba cümlelerle disiplin sağlayamaz.” Dedi.

Prof. Dr. Tarhan: “Baba evde eşit ve disiplinli olmalı”

“Anne ve baba canlıdır, sürekli öğrenmeye açıktır”

Aile bireylerinin arasında sağlıklı iletişim varsa bireylerinde sağlıklı kişiler olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Özeleştiri yapabilen ve akıllı kişiler kendini daha kolay geliştirebiliyor. Deneme yanılmaya gerek kalmadan hatalarının farkına varıp onları düzeltebiliyor. Bu tip ebeveynler de çocuğuma daha faydalı nasıl olabilirim diye düşünür ve hatalarını belirleyip bunlara çeki düzen verebilir ve aile ortamı daha mutlu bir yuva haline gelir. Aile, anne ve baba canlıdır, sürekli öğrenmeye açıktır. Eş, çocuk eve mutlu bir şekilde geliyorsa orası sağlıklıdır. Eğer korkarak o eve geliniyorsa orada sağlıklı bireyler yetişemez. Aile bireyleri evi sığınak olarak gördüğünde ev ortamında sağlıklı iletişim oluyor ve böylelikle sağlıklı bireylerde yetişiyor. Eğer böyle bir ortam varsa o evde güven ortamı oluşmuştur.” Dedi.

“Ciddiyet suratta değil prensiplerdedir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, devamlı olan disiplinin ev içerisinde etkili olacağını vurguladı. Tarhan; “Rol paylaşımı ev içerisinde eşit değilse, baba işten gelip çocuğuyla annesi zaten ilgileniyor deyip ilgilenmiyorsa çocuk bu durumdan kötü etkileniyor ve duygusal boşluklar oluşuyor. Baba ev içinde eşit ve disiplinli olmalı bunun da dozunu iyi ayarlamalı. Disiplin sağlamak kar yağışına benzer, sürekli ve devamlı olursa tutar. Bu şekilde disiplinde sürekli ve devamlı olursa etkili olur. Ciddiyet suratta değil prensiplerdedir. Baba asık suratla, kaba cümlelerle disiplin sağlayamaz. Aile bir sığınaktır ve sığınaklar şu anda modernizmin getirdiği yeni kavramlarla tehlike altındadır. Aile üyelerinin elindeki telefonlar evin açık kapısı oldu. Böyle ortamlarda çocuğu korkutmak çok tehlikeli. Ebeveynlerin onlara sakince tehlikeleri anlatarak farkında olmalarını sağlamaları gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Aileyi bir arada tutan 5 değer!

Aile içerisinde bireyleri bir arada tutan 5 değer olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Aileyi bir arada tutan değerlerin olduğunu, bu değerlerle sağlıklı ailelerin oluşacağının altını çizdi. Prof. Dr. Tarhan, “Aileyi bir arada tutan 5 değer vardır. Bunlar; Meşveret, eşitlik, özerklik, hakkaniyet ve sevgidir. Sorunlar karşılıklı konuşup çözülmeli, aile içinde kurallara uyma noktasında herkes eşit muamele görmeli. Bununla birlikte her birey özerk olduğunu, kendisini aileye ait hissetmeli ve bununla birlikte kendini özgür de hissedebilmelidir. Anne ve baba hakkaniyetli olmalı herkesin kendisini adil bir ortamda hissedebileceği dağılım olmalıdır. Aynı zamanda sevgi de eşit olmalı.” Dedi.

5S – 1M kuralı aile saadeti için uygulanmalı!

Aileyi zayıflatan 3 hastalığa değinen Tarhan, Sekülarizm, Bireycilik ve Sosyal Anominin aileyi olumsuz etkilediğini kaydetti. Tarhan, ebeveynlere çocuk yetiştirme konusunda tavsiyelerde bulundu. Tarhan, “Ailede saadet için 5S - 1M kuralı uygulanmalı buna göre aile saadeti için; sevgi, sadakat, saygı, sabır, samimiyet ve maneviyat olmalı.” dedi.

 Programın sonunda Tarhan, katılımcıların sorularını da cevapladı.

Okunma : 1788

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri