TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kitabı şimdi de Rusçaya çevrildi…

Yazar Prof. Dr.  Nevzat Tarhan’ın kitapları farklı dillere çevrilerek okuyucu kitlesini küresel düzeyde günden güne artırıyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Değerler Psikolojisi ve İnsan – Güzel İnsan Modeli” kitabı Kazakistan L. Gumilyev Avrasya Milli Üniversitesi yayınlarınca Rusça olarak yayınlandı. Doç. Dr. Güzel Tokareva tarafından Rusça tercümesi yapılan kitabın Avrasya coğrafyasında psikoloji, felsefe, sosyoloji, sosyal psikoloji ve iletişim alanında çalışma yapan bilim insanları, araştırmacılar ve öğrencilere hitap etmesi amaçlanıyor.  

‘Nasıl yaşarsam mutlu olurum?’

Kitabın Rusça baskısı için yazılan önsözünde Prof. Dr. Nevzat Tarhan günümüzde değerlerin önemini şu cümlelerle ifade etti; “Psikoloji önceleri ‘Düşünce, Duygu ve Davranış’ çerçevesinde ele alınıyordu. Bugün üçüncü nesil metakognitif psikoterapi teknikleri ‘İnançları, Değerleri ve Kültürleri’ de kapsadı. Pozitif Psikoloji bilim dalının gelişmesi de ‘İyi İnsan Modeli’ örneğini tanımlama ihtiyacını hissettirdi. İnsan bu dünyada hem mutlu hem de başarılı nasıl olur sorusuna cevap ararken ‘Nasıl yaşarsam mutlu olurum?’ sorusuna bu çağa uygun cevap aramaktaydı. İşte bu çalışma insanın maddi ve manevi mutluluğu için kazanması ve artırması gereken insani değerlerle ilgili bir gayretin üründür.” dedi.

Tarhan’ın Rusça basılan ilk kitabı…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Rusça basılan ilk kitabı olma niteliği taşıyan bu yayında emeği geçen Dr. Tansel Tercan, Dr. Nurfer Tercan, Doç. Dr. Güzel Tokareva ve Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı ve Lev Gimilyev Avrasya Milli Üniversitesi rektörlüğüne teşekkür ederek bu eserin Avrasya coğrafyasında iyi, doğru ve güzel davranışların artmasına katkısı olacağını umut ettiğini belirtti.

Kitabın Kazakistan bilim camiasına tanıtımı ise Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın 24 Nisan 2024 tarihinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da Lev Gimilyev Avrasya Milli Üniversitesinde düzenlenecek olan geniş katılımlı bir konferansıyla yapılması bekleniyor.
 

Okunma : 729

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri