TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan Muş ve Bitlis’te iki konferans

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan Muş ve Bitlis’te iki konferans

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Muş Alparslan Üniversitesinde “İnsan ve Amaç” , Bitlis Eren Üniversitesinde de “Kadına Yönelik Şiddet” başlıklı konferanslara konuşmacı olarak katıldı. Muş Alparslan Üniversitesi; Düşünce ve Etkileşim, Hayırda Buluşanlar ile Bilgi ve Değerler Topluluklarının düzenlediği konferans Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın da katıldığı konferansta Tarhan “İnsan ve Amaç” başlığında önemli paylaşımlarda bulundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan Muş ve Bitlis’te iki konferans 2

Amaçları sorgulamanın önemine dikkat çeken Tarhan, “Bir gemi düşünün nerede olduğunu ve nereye gideceğini bilmiyorsa hedefine varamaz. İnsan da öyle. Eğer amacını, hedefini bilmiyorsa nereye gideceğini bilemez.” Dedi.

Bireylerin; kişisel, dışsal, uyum, temel-psikolojik ve anlam arayışı gibi amaçları olduğuna dikkat çeken Tarhan, günümüzde, sekülarizm, narsizm ve materyalizm gibi 3 kritik değişkenin olduğunu belirtti. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu.

“İnsanlar dini sağlamlıkla hareket ediyorlarda bir dönem ancak şimdi bilimsel sağlamlık bunun yerine aldı. Özellikle 1850 yılından sonra ciddi değişkenlik gösteriyor bu anlamda. Modern çağın hastalığı Kaliforniya Sendromu ile bireyler çok haz odaklı, bencilleşerek, yalnızlaştı ve mutsuzlaştı. Öyle ki günümüzün Z Kuşağı, Alfa Kuşağı önümüzdeki dönemlerde evlerinde otonom robotlar besleyecekler belki. Kedi ve köpeğin yerini robotlar alacak. 16-24 yaş arası Z Kuşağında salgın şeklinde yalnızlık var. Bilgisayardan başka iş yapmıyorlar. Sıcak yemek yemiyor, öz bakımlarını yapamıyorlar. İki özelliği dikkat çekici. Bu durum psikososyal bir sorun”

Osmanlı Devleti neden Endüstri Devrini kaçırdı sorusunu etraflıca düşünmemiz gerekir diyen Tarhan, kişinin hedef piramidinden bahsetti. Tarhan “İyin insan mı kötü insan mı olmak amaç. Bunu kişi kendine sormalı. Tüm dünyada Doğu Kültürüne bir dönüş var şimdi. Bizim Kadim medeniyetimize dair verileri kullanıyor bugün Batı. Üstelik kaynak da göstermeden, referans vermeden. Yunus Emre, Mevlana gibi çok önemli değerlerimiz var. Onlara sahip çıkmalıyız. Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken bu değerleri de göz önünde bulundurmalı. Hep zeki, çalışkan çocuk yetiştirmek istiyorlar. Ancak iyi insan olmayı göz ardı ediyorlar. Kişi zeki, çalışkan ve çok iyi insan olabilir.” İfadelerini kullandı.

21. yüz yılda özellikle ailede güven duygusunun çok önemli bir sermaye olduğuna dikkat çeken Tarhan, bireylerin hesap verebilir olmayı da önemsemesi gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan Muş ve Bitlis’te iki konferans 3

Tarhan Muş Alparslan Üniversitesi konferansının ardından Bitlis Eren Üniversitesi Kadın ve Genç Girişimcileri Destekleme Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından "Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" konferansına konuşmacı olarak katıldı.

Merkezi Konferans salonunda Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta, kadınlara yönelik şiddete yönelik sinevizyon izlettirildi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan Muş ve Bitlis’te iki konferans 4

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım’ın da katıldığı konferansta Tarhan kadına yönelik şiddetin nasıl sonlandırılabileceğine dair önemli paylaşımlarda bulundu.

Konferansın ardından Tarhan, okurları için kitaplarını imzaladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'dan Muş ve Bitlis’te iki konferans 5

Okunma : 3378

ÜHA

 

İlgili

28 Aralık 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde
13 Temmuz 2015
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri