TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Şiddet Sadece Fiziksel Değildir!”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İnsan Toplum ve Medeniyet Konfederasyonu ile Sorularla İslamiyet platformunun düzenlediği ‘Kadına Şiddet’ konu başlıklı sanal panelin konuğu oldu. Şiddet sadece fiziksel değildir ifadelerine kullanan Tarhan, kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını, şiddette sebeplerin ortaya çıkarılması, teşhisin doğru konulması gerektiğini söyledi. 


Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Şiddet Sadece Fiziksel Değildir!”

Kadına şiddet uygulayabilecek tek kişi anne karnındaki bebektir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan kadına yönelik şiddetin istisnası olduğunu belirterek "Kadına tek bir kişi şiddet uygulayabilir. O da bir annenin karnındaki bebeğidir, bir tek o tekmeleyebilir" dedi. Kadına yönelik şiddette hep sonuca odaklanıldığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadına yönelik şiddetin sebeplerinin ortaya çıkarılması gerektiğini, teşhisin doğru konulması gerektiğini ifade etti.

“Şiddet sadece fiziksel olarak yaşanmıyor”

Şiddetin sadece fiziksel olarak yaşanmadığını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ses tonunun yükselmesi, azarlama ve bağırmayla gerçekleşen sözlü şiddetin dışında, erkek veya kadının birbirlerine sevgi göstermemesi de karşı tarafı duygusal olarak örseler. Duygusal şiddete maruz kalan insan kendini değersiz ve yetersiz hisseder” dedi. Prof. Dr. Tarhan, kıskançlık ve ihmalin de duygusal şiddet çeşidi olduğuna belirtti.

“Rekabetçi ilişki mutsuzluğa sürüklüyor”

Feminizm, kadın erkek ilişkilerinde tamamlayıcı olmak yerine rekabetçi ilişkiye teşvik ediyor diyen Tarhan, “Mesela Batı eğitimi almış bazı çift terapistleri var; aile kutsal değil, sen kutsalsın diyorlar… Eğer baktın eşinle anlaşamıyorsun sen önemlisin, hayatını yaşa diyorlar. Ve evliliği bitirme noktasına getiriyorlar.” İfadelerini kullandı. 

“Güvenin arttığı yerde şiddet olmaz”

Şefkat öyle bir duygu ki sevgiden daha büyük çünkü şefkat içerisinde empati vardır diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bir annenin bir çocuğuna olan duygusu gibi çocuğunu kendinden daha fazla seviyor… Öncelik veriyor ama feminist aşk, karşı tarafın çıkarımını, görünümünü sever… Bunlar bencil sevgilerdir, onun için şefkat şartsız ve karşılıksız sevgidir ve sevgi içinde empati olan bir sevgi demektir… Sevginin olduğu yerde korku azalıyor, korkunun azaldığı yerde güven artıyor, güvenin arttığı yerde şiddet niye olsun ki, olmaz!” Şeklinde konuştu.

Okunma : 1743

ÜHA

 

İlgili

28 Aralık 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
24 Şubat 2015
"Kişisel Haberler" içerisinde
18 Haziran 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri