TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Şehir Stresi ve Stres Yönetimi” ni anlattı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Şehir Stresi ve Stres Yönetimi” ni anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Şehir Politikaları Merkezi Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Şehir Konuşmaları” söyleşilerinin konuğu oldu. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Şehir Stresi ve Stres yönetimi” başlıklı konferansına katılımcıların ilgisi oldukça yoğun oldu.

Stres altında kadın beyni ve erkek beyni farklı çalışıyor.

Sağ beyinin duygusal, sol beyinin mantıksal ve ön beyinin de ikisi arasında ki dengeyi sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Stres altında kadın beyni ve erkek beyninin farklı çalıştığına dikkat çekti. Erkek beyni stres altında zihinsel sığınağına çekiliyor ve sonuç odaklı düşünerek çözüm üretmeye çalışıyor diyen Tarhan, erkeğin çözüm ürettikten sonra da zihinsel sığınağından çıktığının altını çizdi. Tarhan, kadın beyni stres altında paylaşarak rahatlama çalıştığını, yani erkek beyni sonuç odaklı olurken, kadın beyninin süreç odaklı olduğunu ifade etti.

Beyinde karanlığın 5 atlısı

Kurumsal politikalarda stres kaynaklarına, kendimiz ve başkalarında stres belirtilerine de değinen Tarhan, stresin psikolojik gerekçelerinin yanında fizyolojik gerekçelerinin de olduğunu söyledi. Tarhan, stres altındaki beynin karanlığın 5 atlısı kin, nefret, kıskançlık, öfke ve düşmanlıkla çalıştığını da kaydetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Şehir Stresi ve Stres Yönetimi” ni anlattı 2

Stresi en aza indirmek için stres analizi yapın!

Stres azaltmanın yollarına da ele alan Tarhan, “İşin içinden çıkamadığınız durumlarda stres analizi yapın. Öncelikle problemin ne olduğunu bulun daha sonra o problemi doğuran sebepleri, muhtemel çözüm yolları ve en iyi çözümün hangisi olduğunu bulun. Böylece stres durumunu en aza indirmek mümkündür” dedi.

Trafikte kültür farkı konusunu da ele alan Tarhan, şehir içinde ki trafik stresini, trafik etik değerlerini ve kültür farkını, kendi yaşamından örnekler vererek anlattı.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a programın sonunda hediye takdim ettiler.


Okunma : 6337

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri