TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Pandemi döneminde uzaktan eğitimde model oluşturduk”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Pandemi döneminde uzaktan eğitimde model oluşturduk”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, AKİT TV’de yayınlanan Ahmet Özdemir’in sunduğu Eğitim Atlası programının canlı yayın konuğu oldu. Tarhan, “Pandemiyle dönüşen üniversite eğitimi” konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tarhan bu süreçte üniversite olarak uzaktan eğitimde bir model oluşturduklarını söyledi.

“Pandemi üniversite eğitimini etkiledi”  

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pandemi döneminde üniversite sektörünün değişime uğradığını belirtti. Tarhan, “Pandemi dönemi ciddi bir dönüşüm dönemi oldu. Her şeyi etkilediği gibi üniversite eğitimini de etkiledi. Gıda sektörü, sağlık sektörü gibi etkilenen ilk sektör oldu. Çünkü gençler aktif olarak eğitimdeydi. Birçoğu eşyalarını almadan evlerine gitti. Tatil gibi algılandı. O dönemde yükseköğretimde bir iki hafta kaos yaşandı. Alt yapısı iyi olanlar canlı eğitime geçti” dedi.

“Uzaktan eğitim sürecinde üç farklı eğitim tipi verildi”
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere üç farklı tipte eğitim verildiğini söyledi. Tarhan, “Birincisi özelikle EBA gibi televizyon üzerinde yapılan açık öğretim şekli. Açık öğretim uzaktan eğitimden farklı. Açık öğretim uzaktan eğitim olarak geçiyor.  Açık öğretimde de senkron ve asenkron var. Senkron aynı anda hoca ile öğrencinin karşı karşıya olduğu aktif olabildiği canlı sınıf uygulaması diğeri asenkron olan ise havuza videoların, slaytların koyulması onun üzerinden eğitim yapılması. Bu üçünü ayırt etmek gerekiyor. Televizyon üzerinden yapılan eğitim açık öğrenim ama uzaktan öğrenim senkron veya asenkron oluyor. Orada da müfredat durumuna uygun derslerin canlı olarak verilmesi ya da kayıttan verilmesi gibi bir fark var. Bu ikisinin yapılması konusundaki istatistiklerde de ortaöğretimde de öyle oldu” ifadelerini kullandı.  

“Üsküdar Üniversitesi, koronavirüs öncesi uzaktan eğitim çalışmalarına başladı”
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, üniversitelerin uzaktan eğitime alışma sürecini ve Üsküdar Üniversitesinin uzaktan eğitim sürecini değerlendirdi. Tarhan, “Teknolojik alt yapıları müsait olan özel okullar canlı sınıf yapabildi teknolojik alt yapısı uygun olamayanlar ödev vererek farkı kapatmaya çalıştı. Vakıf üniversiteleri içerisinde incelediğimizde tam uzaktan eğitim veriyoruz diyenlerin birçoğu video kayıt ya da kayıt altına alınmış slaytları yükleyerek uzaktan eğitimi kast ediyor. Uzaktan eğitim canlı eğitim, canlı sınıfta olan eğitim.
Canlı sınıf eğitimini yapabilmek için geniş internet bandının olması lazım. Teknolojik alt yapısının olmadığı üniversiteler asenkron yöntem ile eğitim verdiler. Üsküdar Üniversitesi olarak internet alt yapımız iyiydi. Bunu gördük. Zaten koronavirüs pandemisi öncesi önümüzdeki yıl derslerin  %30’unu uzaktan yapmak için senatoda konuşmuştuk. Bununla ilgili hazırlıklar yapılıyordu ve o sistemi devreye soktuk. Uzaktan eğitimde model oluşturduk” dedi.

Dönem sonu sınavları nasıl yapılacak?
 
Birçok kişinin Zoom üzerinde uzaktan eğitim verdiğine değinen Tarhan, Üsküdar Üniversitesinin uzaktan eğitim sürecinde kullandığı platformlar ve sınavların nasıl yapılacağına ilişkin bilgi verdi. Tarhan, “Herkes genelde bu süreçte Zoom uygulamasını kullandı. Biz yerli bir yazılım olan ALMS sistemini de kullandık. Bu sistemde bilgiler buluta gitmiyor biz muhafaza ediyoruz kayıt altına alıyoruz. Ayrıca bizim STİX sistemimiz vardı. Öğrenci ve öğretmen aynı zamanda dijital takip sistemini içeriyor bu sistem. Bu sistemde öğrenci; ödev gönderebiliyor, öğrenci hocası ile konuşabiliyor. Ofis saatleri var o saatlerde öğrenci – öğretmen ile görüşebiliyor. Hocaların hepsi belirlenen saatlerde derslerini canlı olarak verdiler. Tek farkı uzaktan görüyorlar birbirlerini. Bunlar kayıt altına alındı. Bu hafta da online sınavlar yapacağız. Dönem sonu sınavlarını dersin özelliğine göre dersin fakülte, yönetim kurulu tarafından belirlenen şekilde ödev, online sınav şeklinde yapacağız” dedi.  

“Öğrenciler üniversite de özgür hissediyor”
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Koronavirüs sürecinin sağlık - eğitim alalarında dijitalleşmeyi hızlandırdığını belirtti. Tarhan, “Önümüzdeki sene için koronavirüsün çok ciddi olacağını düşünüyoruz. İstanbul İl Pandemi Kurulu Bilim Kurulunda Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Haydar Sur Hocamız var. Onunla da görüşerek teorik derslerin %50’lik kısmını uzaktan eğitim ile yapacağız. Dijital dönüşüm vardı. Koronavirüs dijital dönüşüm sürecini hızlandırdı. Sağlıkta eğitimde dijitalleşmeyi hızlandırdı. Sağlık burada uygulaması yüksek bir alan. Sağlıkta her şeyi teorik vermek uygun değil. Anatomi, fizyoloji bilgisi gibi dersleri teorik verebiliriz. Hem de öğrencilerin sağlığını risk etmemiş oluruz. Ama öğrenciler üniversite de olmayı istiyorlar. Burada daha özgür hissediyorlar” ifadelerini kullandı.

“İkinci dalga olacakmış gibi davranmak gerekiyor”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, koronavirüsün ikinci dalgalarının da olabileceğine dikkat çekti. Tarhan, “Güney Kore’de vakalar başladı. İkinci dalga olacakmış gibi davranmak gerekiyor. Sosyal hareketliliği, ekonomik hareketliliği birden normalleştirmemeliyiz. Dalga gelecek gibi tedbirimizi alıp ama dalga gelmeyecek gibi yaşamamız gerekir. Tedbirleri aldıktan sonra herkesi virüs gibi görmek insanın ruh sağlığını bozuyor” dedi.

Okunma : 2614

ÜHA

 

İlgili

24 Nisan 2017
"Psikiyatrist" içerisinde
11 Mart 2018
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri