TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğretmenlere pozitif psikolojiyi anlattı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğretmenlere pozitif psikolojiyi anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinlikte öğretmenlerle buluştu.

Tarhan, Maltepe Şehit İlhan Varank Fen Lisesi’nde birçok farklı branştan yaklaşık 250 öğretmene “Varoluştan Pozitif Psikolojiye” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğretmenlere pozitif psikolojiyi anlattı 2

"Pozitif psikoloji iyi insan olma bilimidir"

Pozitif psikoloji kavramına değinen Tarhan, son zamanlarda Batı’nın bu konu üzerinde çok fazla durduğunu işaret etti.
Pozitif psikolojinin Harvard Üniversitesinde çığır açan ders adında en çok tercih edilen ders olduğunu söyledi. Tarhan, "aslında derste anlatılan Tasavvuf, Batı Mevlana’yı almış yöntem geliştirip bunu ders haline getirmiş.
Bizim olan şeyi bize pazarlamaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

2012 yılında Üsküdar Üniversitesi’nde pozitif psikoloji dersi koyduklarını anlatan Tarhan, “dersin içeriğinde kendini tanıma, öz bilinç, sosyal bilinç ve yaşam becerileri öğretiliyor. Öğrenciler üzerinde olumlu etkileri var” dedi.
Pozitif psikolojinin aslında iyi insan bilimi olduğunu söyleyen Tarhan, “Bütün dünyanın ihtiyacı olan bir konu. Bilgi çağındayız bilgili insanlar var fakat suçlar, cinayetler ve boşanmalar artıyor.
Ekonomik seviye yükselirken mutluluğumuzun neden araştırmamız lazım” diye belirtti.

"Kadınlar alışverişte tüketim tuzaklarına kolay düşüyor"

Kadın ve erkek beyni arasındaki farkları anlatan Tarhan “Erkeğin ruhsal hayatına duygu katması için biraz daha çabalaması, kadının da rasyonel olabilmesi için çabalaması gerektiğini ifade eden Tarhan, “Kadın beyni empati konusunda bir adım önce erkek beyninde ben merkezli çalışmasının eğilimi var” şeklinde konuştu.

Tarhan stres anlarında kadın ve erkek beyninin farklı çalıştığını, erkek beyninin sonuç odaklı çalışırken, kadın beyninin süreç odaklı çalıştığını vurguladı. Kadın beyninin estetik ve sanatsal algısının daha fazla olduğu için kadınların alışverişte tüketim tuzaklarına kolay düştüklerini söyledi.

Tarhan, ön beynin kaptan köşkü olduğunu depresyon ve baş ağrıları vakalarında beynin ön bölgesini araştırdıklarını söyledi. Bazı bilinçsiz ilaç kullanımının da insanlarda duygu değişimi ve davranış bozukluğuna yol açtığını dile getirdi.

Programın sonunda katılımlarından dolayı Tarhan’a, Maltepe Şehit İlhan Varank Fen Lisesi Müdürü Haşim Ferruh Akfırat tarafından çiçek takdim edildi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğretmenlere pozitif psikolojiyi anlattı 3

Okunma : 4143

ÜHA

 

İlgili

20 Mayıs 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde
02 Ocak 2023
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri