TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Konuşma güçlüğü çeken kimselerin tedavisinde sıkıntı çekiyoruz”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Konuşma güçlüğü çeken kimselerin tedavisinde sıkıntı çekiyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘1. Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğrenci Sempozyumu’ na katıldı. Nermin Tarhan Konferans salonunda gerçekleşen programda Tarhan, dil konuşma güçlüğü çeken birçok kimsenin tedavisinde sıkıntı çektiklerini ifade etti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, geçmişte Almanya’ya gittiğinde oradaki psikiyatrik kliniklerde dil konuşma terapistinin sayısının psikolog sayısı kadar olduğuna dikkat çekti.
Tarhan, “Almanlar konuşma özürlü de mi bu kadar dil konuşma terapisti var diye merak etmiştim. Psikiyatrik tedavi ile uğraştığımız için dil konuşma güçlüğü çeken birçok kimsenin tedavisinde hep sıkıntı çekiyoruz” şeklinde konuştu.

“İyi insan olmak önemli”

Öğrenmenin birinci şartı merak ve hayret duygusu bu duygu varsa kişi öğrenebiliyor bunu sordukça öğrenebilirsiniz diyen Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bazı yaptığım sunumlarda hep şöyle söylüyorum; iyi psikolog, iyi hekim, iyi dil ve konuşma terapisi olmak istiyorsan önce iyi insan olmak önemli. İyi insan olursanız bundan sonraki işinizin diğer unsurları bundan sonra geliyor.
Yoksa bire bir insana dokunan meslekler olduğu için hastayla güven ilişkisi kurmak önemli. Onun için de hastaya çıkarcı bir bakış hasta da bir müddet sonra fark ediliyor. Çıkarcı ve kibirli kişiler sarımsak soğan yenilmiş gibilerdir.
Ne kadar karanfil çiğneseler de bu kokulardan anlaşılır. Bu yüzden bizim birincil önceliğimiz işimizi iyi yapmak olacak. Hatta bunu 3 cümlede topluyorum:

1. Yaptığımız işi sevmek
2. Yaptığımız işte mükemmeliyetçi olmaya çalışmak
3. Muhakkak sabırlı ve tahammüllü olmak gerekiyor.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Konuşma güçlüğü çeken kimselerin tedavisinde sıkıntı çekiyoruz” 2

Prof. Dr. Ahmet Kontrot: “Sizler benim ilk göz ağrım olacaksınız”

Dil ve konuşma terapisi bölüm başkanı Prof. Dr. Ahmet Konrot da konuşmasında, araştırma becerileri dersi kapsamında dil ve konuşma bozukluklarıyla ilgili her bir öğrencinin belli bir konuyu ele aldığını ve bugün de bunların değerlendirileceğini söyledi.
Sadece sizler değil, size danışmanlık yapanlar ve sizi bu sürece sokan bizler de kendi kendimizi değerlendireceğiz diyen Konrot, “Sizler benim 35yıldır beklediğim ilk göz ağrım olacaksınız. Ben 83 yılında geldiğim zaman 8 yıl içerisinde dil ve konuşma terapistlerinin lisansını başlatılır diye düşünüyordum. 35 yıl geçti ilk lisans mezunu öğrencileri vermekte yüksek lisans ama lisans benim için daha önemliydi o nedenle benim için gerçekten ilksiniz, özelsiniz o bakımdan her birinize bu 4 yıl içerisinde verdiğiniz çaba ve gayret için çok teşekkür ediyorum bizleri motive ettiniz. Emeği geçen bütün öğretim elemanı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum”  şeklinde konuştu.

Tam gün devam eden sempozyumda Dil ve Konuşma Terapisi bölümü öğrencileri farklı başlıklarda sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Konuşma güçlüğü çeken kimselerin tedavisinde sıkıntı çekiyoruz” 3

Okunma : 5019

ÜHA

 

İlgili

15 Aralık 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
17 Ağustos 2020
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri