TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Haydi Tut Elimi Derneği ile dezavantajlı pek çok kişinin hayatına dokunuyoruz.”

Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği, ihmal, istismar, şiddete maruz kalan ve suça sürüklenen çocuklarla yakından ilgilenerek onlara yardımda bulunuyor ve destek oluyor. Derneğin yeni yönetim kurulu yapılan oylamayla belirlendi ve bağışlarıyla bir çok çocuk ve gencin yaşamına dokunan kişilere teşekkür belgeleri sunuldu. Güven tazeleyen Dernek Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dernek vasıtasıyla dezavantajlı durumdaki pek çok kişinin hayatına dokunduklarını belirterek bütün bunları sessiz iyilik olarak yaptıklarını söyledi. Dernek, bugüne kadar 5 bin çocuğa kıyafet ve malzeme yardımı yaparken 100’lerce gence burs, ev eşyası, alışveriş kartı ve kurban payı gibi yardımlarla destek olmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Haydi Tut Elimi Derneği ile dezavantajlı pek çok kişinin hayatına dokunuyoruz.”

2010 yılında bir kaç gönüllünün desteğiyle kurulan Haydi Tut Elimi Derneği, ihmal, istismar, şiddete maruz kalan ve suça sürüklenen çocuklarla yakından ilgilenmek amacıyla çalışmalar yürütüyor. 0- 18 yaş arası çocuk ve gençleri koruma amaçlı  koruyucu ruh sağlığı, iyilik hali ve pozitif psikolojik sağlamlaştırma çalışmaları yapan dernek, onların yeniden topluma kazandırılmaları, aileye dönüştürülmelerinin sağlanması ve sosyal rehabilitasyonlarının tamamlanması sürecinde desteklenmesi amacıyla faaliyet gösteriyor.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda derneğin yönetim kurulu toplantısı yapıldı ve yeni yönetim belirlendi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Haydi Tut Elimi Derneği ile dezavantajlı pek çok kişinin hayatına dokunuyoruz.” 2

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Dernek vasıtasıyla birçok kişinin hayatına dokunduk”

Haydi Tut Elimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, genel kurulun açılış konuşmasında derneğin 11 yıl önce kurulduğunu belirterek şunları söyledi: “2010’dan bu yana birçok kimsenin hayatına dokunduk. Ciddi proje ve çalışmalar yapıldı. Bunlar bağışçılarımız tarafından yapılıyor. Bağışçılarımızdan alıp şeffaf olarak kayıtlı bir şekilde faaliyet raporlarına kaydediyoruz. Üzerine ilaveler yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Üniversitenin sosyal sorumluluğu olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

Prof. Dr. Tarhan: “Bağışçıların büyük bölümü kadınlardan oluşuyor”

Bağışçıların yardımların ulaştığını görmekten son derece memnuniyet duyduklarını kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bağışçılarımızın %80-90’ı kadınlar. Onlar kendi harçlıklarıyla çocukları giydiriyor. Bebek bezleri alınıyor. Dernek olarak annesiz, babasız ve devlet tarafından bu durumları belgelenen, 18 yaşını geçmiş, devlet desteği iyice zayıflamış kişiler var. İş bulamamış. Bu kişilerde çok faydalı olduk. Yasal boşluklar var, iş bulamıyorlar. Çocuklar ortada kalabiliyor. Bu çocuklara ve gençlere yardımcı olmaya çalıştık. Biz tüm bunları sessiz iyilik olarak yapıyoruz ama bugün bu sessizlik bozuldu. Adına sessiz iyilik dedik ama yapılan çalışmaları da duyurmak istedik. Bu gibi iyilikleri teşvik etmeyi de hedeflerken açık ve şeffaf olduğumuzu da göstermek istedik.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bütün bağışçılara, dernek yönetimine ve dernek çalışanlarına teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından Murat Koşar, Ayşegül Şekli ve Fatma Turan’dan oluşan başkanlık divanı oluşturuldu.

A.Banu Güngenci: “75 evin açılmasına destek olduk. 100’ü aşkın öğrenciye burs sağladık”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Haydi Tut Elimi Derneği ile dezavantajlı pek çok kişinin hayatına dokunuyoruz.” 3

Haydi Tut Elimi Derneği Genel Sekreteri A. Banu Güngenci ise açılış konuşmasında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile koordineli hareket ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“Kurumdan ayrılan tüm gençlere ulaşmaya çalışıyoruz. Gençlerin ev açmalarına destek veriyoruz. Eşya, kira ve kıyafet yardımı yapıyoruz. Bugüne kadar 75 evin açılmasına destek olduk. Faturalarını ödemelerine destek veriyoruz. Kurumda kalan ve üniversitede okuyan öğrencilere imkanlarımız dahilinde düzenli burs veriyoruz. Bugüne kadar 100’ü aşkın öğrencimize burs imkanı sağladık. Gönüllü psikolog ve psikiyatrlarımız gençlerimize yardımcı oluyorlar. Gönüllü avukatlarımız gençlerimizin davalarında ve takiplerinde destek veriyor. Bayramlarda bebeklerimizi ve çocuklarımızı giydiriyoruz. Malzeme ve kıyafet yardımıyla 5 bine yakın yavrumuzun yüzünü güldürdük. Kurban Bayramı’nda kurban payı dağıtıyoruz. Bugüne kadar 250’den fazla pay dağıtımı yapıldı. Ramazan Bayramı’nda erzak ve paylaşım bedeli adı altında dernek resmi hesabından nakit para yardımı dağıtıyoruz.” diye konuştu.

A.Banu Güngenci: “Bağış yapanla bağış yapılacak kişi arasında bir köprüyüz”

A.Banu Güngenci, Üsküdar Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri ile iş birliği içerisinde çalıştıklarını da kaydederek çocuk evlerinde kalan çocukları öğrenci kulüplerinin desteğiyle üniversiteye getirip atölyeler kurup etkinlikler düzenlediklerini söyledi. Güngenci, “Biz sadece bir köprüyüz. Yani bağışı yapanla bağış yapılacak kişi arasında bağlantıyı kuran bir köprüyüz. Derneğimizin düzenlediği kampanyalar ile hayırseverlerden toplanan bağışlar sayesinde ihtiyaç sahiplerine yılın 12 ayı yardımlar ulaştırıyoruz.” dedi.

A.Banu Güngenci, 2019 yılında 34 bin 65 TL toplam gelir elde ettiklerini ve bunların tamamının bağış olduğunu belirterek “2020 yılında 45 bin 682 TL, 2021 yılında Haziran ayına kadar toplam 22 bin 800 TL bankaya bağış olarak yatırıldı. 2019 yılındaki faaliyetler 5 ev açtık. 500 kart dağıtıldı. Toplam bedeli 21 bin 100 TL. 6 öğrencimize burs verildi. 3 proje yapıldı. 10 adet erzak dağıtıldı. 60 kurban payı dağıtılmış. Bayram kıyafeti olarak 60 kıyafet dağıtıldı. 2020 yılında 6 ev açıldı. 583 kart dağıtıldı. Bedeli 28 bin 270 TL. 51 burs verildi. 9 bin 450 TL’lik. İki proje yürütüldü. 23 erzak dağıtıldı. 5 bin 600 TL karşılığında. 50 adet kurban payı dağıtıldı. 2021 yılının 6 ayında yoğun faaliyet gerçekleştirildi. 2 ev kuruldu.  199 kart dağıtıldı. 15 bin 650 TL’lik. 24 adet burs dağıtıldı. 4 bin 800 TL karşılığında. 22 erzak kolisi dağıtıldı. 4 bin 300 TL bedeli var. 28 adet de kurban payı dağıtıldı.” diye konuştu.

A. Banu Güngenci, açılış konuşmasının ardından yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, yönetim ve denetim kurulu raporlarını okudu. Yönetim kurulu toplantısının devamında yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi ve üyelerin oylarıyla onaylandı.

Yeni yönetim kurulu belirlendi

A. Banu Güngenci, açılış konuşmasının ardından yönetim kurulu faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, yönetim ve denetim kurulu raporlarını okudu. Yönetim kurulu toplantısının devamında yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi ve üyelerin oylarıyla onaylandı. Dernek yönetim kurulu şu şekilde belirlendi: Dernek Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nebiye Yaşar, Doç. Dr. İsmail Barış, Sekreter Ayşe Banu Güngenci, Üyeler Dr. Öğr. Görevlisi Fatma Turan, Barış Sürekli ve Serpil Tarhan.

Dernek bağışçıları toplantıya katıldı

Yönetim Kurulu toplantısı derneğe bağış yapan kişilere teşekkür sertifikalarının verilmesiyle sona erdi. Dernek bağışçılarından Gülbin Biter, video konferansla katıldığı toplantıda dernek yönetimine ve çalışanlarına teşekkür ederek “Derneğin yaptıkları inanılmaz. Yakından takip ediyorum. Çok kişinin kalbine dokunuluyor. Allah herkesten razı olsun.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Haydi Tut Elimi Derneği ile dezavantajlı pek çok kişinin hayatına dokunuyoruz.” 4

Bağışçılara teşekkür belgeleri takdim edildi

Toplantıya katılan dernek bağışçılarından Davut Bozkurt, dernekten çok fazla destek gördüğünü, dernek sayesinde de pek çok ihtiyaç sahibi gence ulaştıklarını belirterek 2005 yılında Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a yazdığı mektubu eliyle teslim etti. Derneğe bağışlarıyla destek veren Murat Koşar, Hayriye Alptekin, Davut Bozkurt, Hatice Çavdar’a da teşekkür belgeleri Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından takdim edildi.

ÜÜTV’den canlı olarak yayımlanan program, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Okunma : 3456

ÜHA

 

İlgili

02 Ağustos 2022
"Kitaplar" içerisinde

Haberler

Foto Galeri