TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Ev hanımlığı yerine ev emekçisi demek lazım”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kadınların seslerinin duyurulması, güçlendirilmesi ve kadın emeğine saygı duymak amacıyla düzenlenen “Kıyıdaki Kadınlar” temalı Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (KASTOB) Uluslararası Kısa Film Yarışması Ödül Törenine katıldı. Konuşmasında kadının yaşamındaki rollerin farklılığına ve hepsinde ayrı bir sorumluluk olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Ev hanımlığı tabiri çok yanlış. Ev hanımlığı yerine ev emekçisi demek lazım.” dedi. 

Taksim Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) gerçekleşen film galası ödül törenine birçok önemli isim katılım sağladı. 

“Kıyıdaki Kadınlar ismi çok güzel seçilmiş…”

Düzenlenen ödül töreninde konuşma gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Bu güzel etkinlik için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok zor iştir. Çok emek veriliyor. Üç, beş dakikalık bir filmin çekilmesi demek, aylar demek, birçok insanın emeği demek, sonuçta bu sanat büyük mesajlar veriyor. ‘Kıyıdaki Kadınlar’ ismi çok güzel seçilmiş.” dedi. 

“Ev hanımlığı yerine ev emekçisi demek lazım”

Kadının yaşamındaki rollerin farklılığına ve hepsinin ayrı sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Ev hanımlığı tabiri çok yanlış. Ev hanımlığı yerine ev emekçisi demek lazım. Onun emeği, yaptığı iş gözükmüyor. Hem anne rolü hem eş rolü hem çalışıyorsa iş insanı rolü var. Bütün bu roller altında daha fazla sorumluluğu var. Bu ataerkil kültür içerisinde fedakarlığı ve vericiliği nedeniyle çok daha fazla etkileniyor. Onun için ev emekçisi demek daha önemli. Bütün emeği geçenlere, yarışmacılara tek tek başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Neden Kıyıdaki Kadınlar?

KASTOB, 2024 Dünya Kadınlar Günü’ne ithafen kadınların toplumdaki sesini duyurmak, görünürlüklerini artırmak, kadına ve kadın emeğine karşı bir saygı duruşu yapmak amacıyla ‘Kıyıdaki Kadınlar’ temasıyla Uluslararası Kısa Film Yarışması düzenlenirken, 17 ülkeden 408 kısa filmin katıldığı yarışmada birincilik ödülünü ‘Pamuk Prenses ve Cüce’ filmi ile çocuk gelin konusuna dikkat çeken Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3’ncü Sınıf Öğrencisi Bora Yavuz Subaşı kazandı.

Sunuculuğunu Gülgün Feyman’ın üstlendiği gala gecesine Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Üsküdar eski Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Yazar Gülten Dayıoğlu, Fotoğraf ve Cam Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Gültekin Çizgen, Sanat Eleştirmeni Hayati Asılyazıcı, Heykeltraş Prof. Dr. Meriç Hızal, Bale Sanatçısı Hülya Aksular, İllüstrasyon Sanatçısı Prof. Dr. Sema Ilgaz Temel, Prof. Dr. Nilüfer Narlı, DEB Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Cam Sanatçısı müze kurucusu Ekrem Özen, Heykeltraş Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Bektaş ile sanat, siyaset, sinema ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Okunma : 505

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri