TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Duygularını bastıranlar duygularını organları ile yaşar’

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Duygularını bastıranlar duygularını organları ile yaşar’

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kartal İlçe Milli Eğitim tarafından düzenlenen öncü öğretmen seminerleri kapsamında Kartal İlçesinde görev yapan öğretmenlere yönelik “Duyguların Eğitimi” ile ilgili konferans gerçekleştirdi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bireylerin duygu durumu ve duygu yönetim süreci hakkında paylaşımlarda bulundu.

Seminer, Burak Bora Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Programa yaklaşık 300 öğretmen katıldı.

“Duygu ifade eksikliği olan kişiler duygularını bastıran kişilerdir”

Pozitif Psikolojide yer alan duygusal ifade ölçeği hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan pozitif ve negatif duygu ifadeleri ile ilgili örneklere yer verdi. Bazı insanlarda duygu ifade etme yetisinin eksik olduğunu söyleyen Tarhan, duygu ifade eksikliği olan kişilerin duygularını bastıran kişiler olduğunu söyledi. Tarhan, duygularını bastıran kişilerin, duygularını organları ile yaşadığı belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Duygularını bastıranlar duygularını organları ile yaşar’ 2

Duygu yönetiminde ki olumlu ve olumsuz duygular hakkında bilgi verildi

Duyguları yönetmenin kaynak yönetimine benzediğine değinen Tarhan, duygu yönetiminde yer alan karanlığın yedi atlısı hakkında bilgi verdi. Karanlığın yedi atlısı olarak kin, öfke, düşmanlık, kibir, kıskançlık ve elem duygularını sıralayan Tarhan, bu duygulara sahip olan kişilerin beyinlerinde zehirli kimyasallar salgılayarak damar direncini artırıp, tansiyonu yükselttiği ve mide de spazm, asit oluşumu gibi hastalıklara neden olduğunu söyledi.

Tarhan, duygu yönetimindeki olumlu duygular için neşe, sevinç, iyimserlik, umut, huzur, özgüven gibi duyguları sıraladı. Tarhan, duygu yönetimindeki olumlu duyguların tehlike geçti, rahatla, sakin ol, huzurlu ol şeklinde beyne komut verdiği ve zamanla vücudumuzdaki kasların düşüp, vücudumuzun rahatladığını ifade etti. Tarhan, olumlu duygularımızı artırıp olumsuz duygularımız azaltmamız gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Duygularını bastıranlar duygularını organları ile yaşar’ 3

“Amaca yönelik ayrıntı faydalı amaca yönelik olmayan ise önemsizdir”

Amaca yönelik ayrıntı faydalı, amaca yönelik olmayan rastgele ayrıntının ise önemsiz olduğuna değinen Tarhan duygu yönetiminde hedefe yönelik ayrıntılara önem vermeyi hedefe yönelik olmayan ayrıntılara da önem verilmemesi gerektiğini söyledi. Tarhan, hayalleri sadece kendi çıkarları için olan insanların zamanla kapitalist ahlakın esiri olup sosyal dokudan uzaklaştığına dikkat çekti.

“Herkesin içinde uyuyan bir firavun var”

İnsanın duygularını yönetmede narsisime sahip olduğunu belirten Tarhan, “Her insanda az çok narsisim var. Kendini önemli görme, üstün görme, büyük görme gibi herkesin içinde uyuyan bir firavun var” dedi. Narsisimin kişilik özellikleri hakkında bilgi veren Tarhan, duyguların yönetimindeki en önemli unsurlardan birinin narsisim olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan konuşmasının ardından merak edilen soruları yanıtladı, dinleyiciler için kitaplarını imzaladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘Duygularını bastıranlar duygularını organları ile yaşar’ 4

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza Aka, gelen tüm öğretmenlere Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Pozitif Psikoloji kitabını hediye edeceğine dair söz verdi.

Konferansın sonunda Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza Aka, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a çiçek taktim etti, toplu fotoğraf çekimi ardından konferans sona erdi.


Okunma : 7741

ÜHA

 

İlgili

18 Şubat 2021
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri