TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.”

 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Lise dönemindeki gençlerin proje kültürü ile girişimcilik pratiğini güçlendirmek amacıyla düzenlenen festivalde gençler, fikirleri ve projeleriyle yarıştı. Festivalin ödül töreninde konuşan Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, değişimin nesnesi değil, öznesi olunması gerektiğine dikkat çekti. Değişimden ve yeni adımlardan korkulmaması gerektiğini kaydeden Tarhan, Değişimin önündeki en büyük engel değişim korkusu. Değişimin nesnesi değil, öznesi olabilmek için bir şeyler keşfetme rüyası gören gençlere ihtiyaç var. Bu konuda Z kuşağını çok parlak görüyorum.” dedi. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi Bilim ve Fikir Festivali’nin bu yıl 7.’si gerçekleştirildi. Lise dönemindeki gençlerin proje kültürü ile girişimcilik pratiğini güçlendirmek ve hayatı kolaylaştırmalarını sağlamak için onları gözlemlemeye ve “icat çıkarmaya” yönlendirmeyi amaçlayan festivalde gençler projeleri ile yarıştı. 7. Bilim ve Fikir Festivali kapsamında İstanbul’daki 146 okuldan lise öğrencileri; Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Fen ve Teknoloji Bilimleri olmak üzere üç kategoride projeler üretti. Birbirinden yaratıcı 317 projenin yarıştığı festivalde her kategoride dereceye girenler ödüllendirildi.

Geçtiğimiz yıl Covid-19 pandemisinden dolayı ertelenen Bilim ve Fikir Festivali’nin ödül töreni pandemi önlemleri kapsamında seyreltilmiş olarak düzenlendi. Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesi Emir Nebi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 2

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Beklenmeyen ödüller daha verimli oluyor”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bilim festivallerinin fikir babasının Üsküdar Üniversitesi olduğunu belirterek “Fikrimizi Teknofest olarak canlandırıp yaşattıkları için uygulayanlara da teşekkür etmek gerekiyor. Alışılmış ödüller değil de beklenmeyen ödüller daha verimli oluyor. İcat böyle, keşfetmek böyledir. Beklenmeyen ödüller beynin ödül bölgesini daha çok harekete geçirdiği için nörobilimin sunduğu eğlenceli ve disiplinli bir ortam lazım. Nörobilimin bu öğretisine göre bilimi festival ile birleştirmemiz gerektiğini düşündük.” dedi. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimden ve yeni adımlardan korkulmamalı”

Bilim ve Fikir Festivali fikri üzerinde çalışırken benzer festivaller için bütün ülkeleri araştırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Sadece Amerika’nın Oklahama eyaletinde böyle bir festivalin yapıldığını öğrendik. Türkiye’de hiç yoktu. Biz de bilim festivali yapmaya karar verdik. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı, bilim şölenleri olarak projeye sahip çıktı. Zamanın doğrularını iyi yakalayıp devam ettirmek ve sürdürülebilir olmak çok önemli. Değişimden ve yeni adımlardan korkmamak gerekiyor. Ama ezber bozunca da çelme takmaya çalışanlar çok oluyor. Bunu göze almak lazım. İyi şeyler yapan bir insanın önündeki en büyük tehlike parmakla gösterilen olmaktır. Bilimsel sağlamlıkla hareket ettikçe korkmaya gerek yok. Bilgi ve veriyi kullanarak bilimsel sağlamlıkla ilerlenmeli. Bilimsel verileri topladıktan sonra kanıta dayalı hareket ederek bununla ilgili atılan adımlara karşı gelecek itirazlara yönelik gerekçeler de hazırlanmalı.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 3

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Zihinsel dönüşüm için konforu değiştirmek gerekiyor”

Değişimin sadece bilimsel alanda değil, sosyal alanda ve zihinsel alanda da olduğunu belirten Tarhan, “Zihinsel dönüşüm olmadan bilimsel dönüşüm olmaz, sosyal dönüşüm olmaz, siyasal dönüşüm olmaz. Önce zihinsel dönüşüm olacak. Zihinsel konforumuzu değiştirmemiz gerekiyor. Zihinsel konforu değiştirmek için kişi proaktif oluyor, risk alıyor. Hesaplanabilir riskler alıyor, ihtimalleri hesap ediyor. O ihtimallere göre girişimlerde bulunuyor. Gelecekteki muhtemel değişimleri öngörüyor ve ona göre pozisyon alıyor. Bu bilimsel ihtimal hesaplarıyla oluyor, düşünme deneyleriyle oluyor. Bilgelik artık Insilico olarak yapılıyor. Bilgileri matematik modellemelerle yüklüyorsunuz ve gelecekte neler olacağını bilgisayar raporluyor. Onun için bilgelik de gelecek tahmini yapabilmede In silico deneylerle, matematik modellemelerle daha kolay olmaya başladı ve bu değişimin öncülüğü de bu şekilde ortaya çıkıyor.” dedi. Prof. Dr. Tarhan, değişimin önündeki en büyük engelin de değişim korkusu olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 4

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin öznesi olmak için Z kuşağına ihtiyaç var”

Değişime ayak uydurma kavramına değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Değişime ayak uydurursan değişimin nesnesi olursun. Halbuki değişimin öznesi olunması gerekiyor.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Değişimin öznesi olabilmek için birşeyler keşfetme rüyası gören gençlere ihtiyaç var. Bu konuda Z kuşağını çok parlak görüyorum. Onların içinden geleceğe sahip çıkacak gençlerin yetişeceğini umuyorum. Bilim insanı Aziz Sancar Türkiye’de yaşasaydı bir üniversitede profesör olarak hayatını sürdürürdü belki... Ama orada ortamını buldu. Bizim kültürümüzde önemli yerlerde eş, dost yoksa insanın sesi pek çıkamıyor. Fakat bilimsel alanlarda ezberleri bozmak bizim görevimiz.” diye konuştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 5

Prof. Dr. Muhsin Konuk: “Patentleme desteği verilecek”

Festival Koordinatörü ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, 7.  kez düzenlenen festivalin öğrenciler tarafından yine ilgiyle karşılandığını belirterek İstanbul genelinde 146 okuldan 317 projenin yarıştığı festivale 545 öğrenci ve 250 danışman öğretmenin katıldığını söyledi. Prof. Dr. Muhsin Konuk, projelerde özgünlük, yapılabilirlik, yaygın etki gibi özelliklerin değerlendirmede göz önüne alındığını söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 6

Prof. Dr. Muhsin Konuk: “Patentleme çok önemli”

Her kategoride dereceye giren ilk 3 projeye Üsküdar Üniversitesi tarafindan “Patentleme Desteği” verileceğini kaydeden Prof. Dr. Muhsin Konuk, “Patent çok önemli. Artık bilgi çağında yaşıyoruz. Ülkelerin ürettikleri bilgi ve bu bilginin üretme, sanayiye dönüşebilmesi, üretime ve sanayiye dönüşen bu bilgilerin de mutlaka patentlenmesi gerekiyor.Türkiye maalesef yıllardır patentleme konusunda zayıf kaldı. 2014 yılındaki istatistiki bilgilere göre Güney Kore ile Türkiye’nin 1987 yılında Gayri Safi Milli Hasıladan AR-GE’ye ayrılan oran birbiriyle aynıydı. Ancak 2014’e gelene kadar Güney Kore’de ciddi oranda AR-GE’ye ayrılan pay arttı. Bunun neticesinde  AR-GE’de ciddi anlamda ilerleme ve gelişme kaydettiler. Öyle ki Güney Kore orijinli bir teknoloji markası 2014 yılında aldığı patent sayısı Türkiye’nin 85 yılda aldığı patent sayısının 10 katı. İşte bundan dolayı Güney Kore bilim ve teknolojide bu merhalelere geldi.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 7

Abdurrahman Ensari: “Üretemediğimiz bilginin maalesef tüketicisi oluyoruz”

İstanbul İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ensari ise konuşmasında geçmişe oranla çok daha iyi durumda olsak da bilim ve teknoloji alanında ülke olarak henüz istediğimiz seviyede olmadığımızı söyledi. Abdurrahman Ensari, “Ancak bu konuda hem devlet büyüklerimizde hem de üniversitelerimizde müthiş bir kararlılık ve istek var. Daha iyi yerlere gelebilmek için bir çaba görüyoruz. Bilim ve Fikir Festivali de bu çabanın bir ürünü. Biz bilgiyi daha çok tüketiyoruz. Bilgiyi keşke kendimiz üretip kullanabilsek. Ama üretemediğimiz bilginin maalesef tüketicisi oluyoruz. Kendi üretmediğimiz bilgiyi ve teknolojiyi başkalarından alıp onun tüketicisi olmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Abdurrahman Ensari: “Bilgiyi üretmek yetmiyor”

Cep telefonları yeni çıktığında Aselsan’ın çok güzel bir telefon hazırladığını ve ödül aldığını hatırlatan Ensari, “Fakat o dönemde yeterli desteği göremedi ve üretim aşamasına geçmedi. Dolayısıyla patentleme çalışması çok önemli. Bilgiyi üretmek yetmiyor, bilgiyi daha sistematik hale getirmek ve insanlığın kullanımına sunmak gerekiyor. Bu da ancak patentleme ile mümkün. Gençlerin inanıp çalıştıkları taktirde her şeyi başarabileceklerine inanıyoruz. Ülkelerine güvenmelerini istiyoruz. Son Teknofest’te de gençlerimizin neler başarabildiğini gördük.” diye konuştu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 8

Birinci olan projelere 6 bin TL ödül verildi

Tören, değerlendirme kuruluna teşekkür belgelerinin sunulmasıyla devam etti. Törende Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Fen ve Teknoloji Bilimleri olmak üzere üç kategoride dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi. Her üç kategoride birinci olan projelere ödülleri Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve İstanbul İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ensari tarafından takdim edildi. Birinci olan projelere 6 bin TL ödül verilirken; bu ödülün yarısı kadar ödül de danışman öğretmene verildi.

“İstanbul Edebiyat Durakları” birinci oldu

Sosyal Bilimler kategorisinde Kasımpaşa Anadolu Lisesi’nden “İstanbul Edebiyat Durakları” projesi birinci oldu. Danışman öğretmen Orhan Aytuğ Tolu ve öğrencisi Sebahattin Samed Alkaşi’ye ödülleri Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Abdurrahman Ensari tarafından takdim edildi.

Sağlık Bilimleri alanında İSTEK Özel Belde Anadolu Lisesi’nden “Ağızda Gelişen Candida Albicans’a Karşı, Antiseptik Gargara Olarak Bitki Hidrosollerinin Antimikrobiyal Aktivitelerinin Kıyaslanması” Projesi oldu. Danışman Öğretmen Bahar Mercan ile öğrencileri Yağız Efe Erkut ve Furkan Akar’a ödüllerini Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Abdurrahman Ensari verdi.

Fen ve Teknoloji alanında birinci İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden “Mobil Uygulamalar Ve Makine Öğrenmesi Temelli Duygu Analizi ile Ortaokullarda Rehberlik Servisine Yardımcı Sistem” Projesi oldu.  Danışman öğretmen Mehmet Durmuş ile öğrencileri Ayşenaz Anbarpınar ve Fatma Aybike Yavuzalp’e ödüllerini Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Abdurrahman Ensari verdi.

İkinci olan projelere 4 bin TL ödül verildi

Törende her üç kategoride ikinci olan projelere ödülleri, Üsküdar Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka tarafından takdim edildi. İkinci olan projelere 4 bin TL ödül verilirken; bu ödülün yarısı kadar ödül de yine danışman öğretmene verildi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Değişimin Nesnesi Değil, Öznesi Olunması Gerekiyor.” 9

“Geri Dönüşüm Edebiyatı” projesi ikinci oldu

Sosyal Bilimler alanında ikinci Özel Küçükçekmece Halkalı Okyanus Anadolu Lisesi’nden “Geri Dönüşüm Edebiyatı” Projesi oldu. Danışman Öğretmen Nazlı Tanhan ve öğrencisi Azra Akasya Aşan ödüllerini Prof. Dr. Mehmet Zelka’dan aldı.

Sağlık Bilimleri proje ikincisi ise Vefa Lisesi’nden “Çarkıfelek (Passiflora Incarnata), Pelin Otu (Artemisia Absinthium), Taflan (Prunus Laurocerasus) ve Çuha (Primula Vulgaris) Bitkilerinin Toprak Solucanlarında Oluşturulan Nörotoksisite Modeli Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması” Projesi oldu.  Danışman Öğretmen Özlem Türk Demirci yerine ödülü Oğuz Kaygalak ve öğrencileri İpek Kayrancıoğlu ve Betül Sancaklı aldı.

Hasarlı binaları tespit eden proje ikinci oldu

Fen ve Teknoloji alanında İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden “Nesnelerin İnternetiyle Hasarlı Binaların Tespiti” Projesi ikinci oldu. Danışman Öğretmen Mehmet Durmuş ve öğrencileri Muhammed Emir Hocalar ve Aslınur Keskin ödüllerini Prof. Dr. Mehmet Zelka’dan aldılar.

Üçüncü projelere 2 bin TL ödül verildi

Törende üç kategoride üçüncü olan projelere ödülleri, Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Koçak tarafından takdim edildi. Üçüncü olan projelere 2 bin TL ödül verilirken; bu ödülün yarısı kadar ödül de danışman öğretmene verildi.

Sosyal Bilimler kategorisi üçüncülük ödülünü Kasımpaşa Anadolu Lisesi’nden “Antroposen Çağı’nda İklim Değişikliğine İlişkin Bir Araştırma”isimli projesi aldı. Danışman öğretmen Orhan Aytuğ Tolu ve öğrencisi Muhammet Emir Pekdemir ödüllerini Prof. Dr. Hikmet Koçak’tan aldı.

Sağlık Bilimleri alanında üçüncülük ödülünü,  İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden “Cepte Sağlık” projesi aldı. Danışman öğretmenleri Münevver Sağır öncülüğünde öğrencileri Ömer Kara, Ayşe Duru Çelik, Nisa Nur Tak ve Kayra Koray Yılmaz’a ödülleri Prof. Dr. Hikmet Koçak tarafından verildi.

Fen ve Teknoloji alanında üçüncülük ödülü ise Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden, “Programlama ve Uzay Teknolojileri Temalı Stem Eğitim Setinin Üretilmesi” isimli projesi aldı. Danışman öğretmen Ersin Ertürk yerine Mehmet Sertaç Çeküç ve öğrencisi Kübra Tiryaki’ye ödülünü Prof. Dr. Hikmet Koçak tarafından verildi.

Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri, Fen ve Teknoloji Bilimleri olmak üzere her bir kategoriden 11 proje olmak üzere toplam 33 projeye de “Başarılı Proje Ödülü” olarak 500 TL mansiyon ödülü takdim edildi.

İlk 3 dereceye giren projelere patent desteği verilecek

Her kategoride dereceye giren ilk 3 projeye Üsküdar Üniversitesi tarafindan “Patentleme Desteği” verilecek ve Üsküdar Üniversitesi ücretli, %25 ve %50 indirimli programlarini ilk beş tercihine yazıp bu tercihlerinden birine yerleşenlerin burslari %75’e tamamlanacak.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından proje değerlendirmede görevlendirilen eğitimciler ile jüride yer alan Üsküdar Üniversitesi akademisyenlerinin de teşekkür belgesi verildiği program ÜÜ TV ve Üsküdar Üniversitesi Youtube hesabından canlı olarak verildi.

Bando gösteresi ile eğlenceli anların da yaşandığı pragram hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Okunma : 1963

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri