TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: "Bir Narsist İçin Özür Dilemek En Büyük İşkencedir"

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Narsist kişiler için özür dilemenin en büyük işkence olduğunu söyledi.

 

Gazeteci Emel Özuğur’un YouTube kanalına konuk olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan Narsist kişilerin özelliklerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Tarhan “Narsisizm, aşırı öz saygı, kendini beğenme, empati eksikliği gibi özellikleri içeren bir kişilik özelliğidir. Narsist bireyler genellikle kendi kusurlarını kabul etmekte zorlanabilirler, ancak narsist birey duvara çarpınca bu davranışlarını değiştirme eğilimi gösterebilirler. Bu bile bazen olmayabiliyor.” İfadelerini kullandı.

Narsist kişiler için özür dilemenin en büyük işkence olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tarhan; “Narsist bireyler genellikle özür dilemekten kaçınırlar, çünkü özür dilemek kendi hatalarını kabul etmek anlamına gelebilir ve bu durum onlar için işkence kadar ağır bir süreç demektir. Kabul etmek istemezler, hata yaptıklarını inkar yoluna gitmek özür dilemekten daha kolay olur bu bireyler için.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, günümüzde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ve Narsisizm'in psikolojik rahatsızlıklar arasında en zor hastalık çeşidi olduğunu belirtti.

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/pj9zeP6JszE?si=cgJN6qs69sCXciBP" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>

Okunma : 1279

 

Haberler

Foto Galeri