TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı


 Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de; LOGOS Psikoloji ve Konuşma Terapisi Merkezi'nin düzenlediği Psikoloji ve Gençlik Konferansı'na katılarak, “Klinik Tedavi Başarısında Psikoterepatik Faktörler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.  Flame Towers İş Merkezi'nde düzenlenen konferansta Azerbaycan'ın siyaset, bilim, eğitim ve sağlık alanındaki önemli isimleri de hazır bulundu. Konferansa, ülkenin çeşitli üniversitelerinden 200'den fazla psikoloji öğrencisi de katıldı.

Konferansta psikolojik ve psikiyatrik tedavi yöntemleri hakkında geniş bilgiler sunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, terapide olumlu sonuç almada güvenli alan duygusunun önemini vurguladı.

Tarhan; ”Bir insanın dünyasına girmek dalgıçlık gibidir. İnsanın ruh dünyasına inerken ustalaşmak gerekir.” diyerek insanın psikolojik yaralarına hassas dokunabilmek gerektiğini söyledi. Kendi duygularımızı yönetmenin öneminden bahseden Prof. Tarhan, kendini yönetemeyen kişinin lider olamayacağını belirtti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı 2

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “terapist sadece yapılan tedavilerden değil, yapılmayan tedavilerden de sorumludur” diyerek tedavinin bütün aşamalarında plasebo etkisinden bahsetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı 3

Konuşmasının ikinci kısmında çocuk ve ergen psikolojik tedavi yöntemlerine değinen Tarhan “çelişkili mesajlar verilen çocuklar” hayatı iki kutupla yaşar diyerek özellikle ebeveynlerin bu konuda hassas olmaları gerektiğini söyledi. Sunumunda takım çalışmasının önemine de değinen Tarhan, hastaya yalnız psikolojik olgu olarak bakmak terapistin yaptığı en büyük hata olarak niteledi.

Konuşmanın ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, okurları için kitaplarını da imzaladı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bakü’de psikiyatrik tedavi yöntemlerini anlattı 4

Konferansın ardından, Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abulfeyz Süleymanov, Bakü'deki LOGOS Psikoloji ve Konuşma Terapisi Merkezi'ni ziyaret ederek gözlemlerde bulundu.

Burada Tarhan, merkezin yaptığı psikolojik terapi çalışmaları hakkında Terane Memmedova ve Anara Guliyeva'dan bilgi aldı.

Bakü ve Azerbaycan'ın 6 bölgesinde daha şubelerinin bulunduğunu, Üsküdar Üniversitesiyle çok yönlü işbirliği yapmak arzusunda olduklarını dile getiren Memmedova, Prof.Dr. Nevzat Tarhan'a konferansa katılımından dolayı teşekkür etti.

Tarhan ve Süleymanov daha sonra Haydar Aliyev Merkezi'ne kısa bir gezi de gerçekleştirdi.


Okunma : 9637

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri