TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan anlatıyor: Bahar depresyonu nedir? Bahar depresyonuyla nasıl mücadele edilir?

Eylül ayının gelmesiyle 3 aylık yaz mevsimi yerini sonbahar mevsimine bıraktı. Sıcak havaların yavaş yavaş etkisini kaybettiği sonbahar mevsimine giriş yaparken bazı kişilerde mevsim geçişlerinin etkisiyle ortaya çıkan "bahar depresyonu" dediğimiz bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Peki bahar depresyonu nedir? Prof. Dr. Nevzat Tarhan, merak edilenleri Yasemin.com okurlarına özel cevapladı.

Havanın değişmesiyle insan bedeninde de ister istemez değişimler gerçekleşir. Doğanın uyanışı hormonlara etki ederken, bu durum bazı kişilerde alerji olarak da kendini gösterebilir. Tüm bu etmenler depresyonu tetikleyebilir. Bu depresyon hali bahar aylarında gerçekleştiği için de “bahar depresyonu” olarak adlandırılır. Baharda hissettiğiniz halsizlik, sinirlilik, umutsuzluk gibi belirtiler en az iki hafta sürerse uzmana başvurmak gerekir.  Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bahar depresyonundan kurtulmak için öncelikle bu durumun size özel olmadığını ve pek çok insan ile benzer bir sorunu paylaştığınızı unutmamanız gerekir.

Bu şikayetlere dikkat edin! 

-Umutsuzluk, çökkünlük, suçluluk, değersizlik duyguları
-Üzgün ve boşlukta hissetme
-Halsizlik, enerji kaybı ya da günlük işlere karşı ilgide azalma, performansta düşüş
-Sinirlilik, kolayca ağlama, kaygı ve korkular
-Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk
-İştah ve uyku düzeninde bozulma
-Konsantrasyonda azalma, unutkanlık ve karar vermekte güçlük
-Cinsel istekte azalma
-Uzun süreli, tedaviye yanıt vermeyen bedensel şikayetler ve ağrılar
-İntihar düşünceleri, intihar planı ya da girişimi.

Bahar depresyonu en çok kimlerde görülür?

Genetik olarak depresyona yatkınlığı olan ve geçmişte depresyon hikayesi olan kişilerde baharda depresyona daha sık rastlanır. Dışa dönük, iletişimi güçlü olan kişilerde mevsimsel depresyon nadir olarak ortaya çıkarken, içe dönük iletişimi zayıf kişilerde daha sık görülür. Ayrıca mükemmelliyetçi kişiler de esneklik gösteremedikleri için beklentilerinin altında kalan performanslarda daha sık depresif belirtiler yaşayabilir.

Yasemin.com

Okunma : 1317

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri