TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığının Kaliteli Yaşam Kapsamında düzenlediği konferansa katıldı.  Adalet Bakanlığı çalışanlarıyla bir araya gelen Tarhan, Değişen Dünyada Gençlik ve Aile konularında önemli paylaşımlarda bulundu. Günümüzde aile kavramını zayıflatan 3 hastalığa dikkat çeken Tarhan, aile saadeti için 5S - 1M kuralının uygulanması gerektiğini vurguladı.

Ankara Adliyesi Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!” 2

“Ego ve konforun yüksek olduğu bir yaşam felsefesi ortaya çıktı”

Batının medeniyet krizinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, günümüzün evrensel sorunun hedonizm, narsisizm, yalnızlık ve mutsuzluk olduğunu ifade etti. Tarhan, “Modernizm zevkçiliği hedefledi, bencilliği yaygınlaştırdı bunun sonucunda insanlarda ego ve konforun yüksek olduğu bir yaşam felsefesi ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

“Antidepresan kullanımı antibiyotik kullanımının önüne geçti”

Gelişen teknoloji ile birlikte insanların yaşam standartlarının, yaşam kalitelerinin yükseldiğine dikkat çeken Tarhan, yaşam standartlarının yükselmesine rağmen insanların yalnız ve mutsuz olduğunu söyledi. Tarhan, “Varlıklı zengin ama yalnız insanların sayısı artıyor. Yalnızlık mutsuzluğu getiriyor. Antidepresan kullanımı antibiyotik kullanımının önüne geçti” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!” 3

“Gençlerde yalnızlık oranı yüzde 40”

Tarhan, İngiltere’de Manchester Üniversitesi ve BBC’nin işbirliği ile yaptığı Yalnızlığın Anatomisi çalışmasının sonuçlarını değerlendirdi. Tarhan, “Bu çalışmanın sonuçlarında 16-24 yaş arasında yalnızlık oranı yüzde 40 olarak tespit edilmiş. İleri yaşlarda bu oran yüzde 27. Beklenenin tersi bir oran çıktı. Genellikle beklenen yalnızlığın yaşlanınca artmasıdır. Bütün ezberler bozuldu” dedi.

“Ruh hastalığı yok beyin hastalığı var” 

Tarhan, İngiltere’de 8,5 milyon kişinin yalnız yaşadığını belirterek Yalnızlık Bakanlığı’nın kurulduğunu söyledi. Gençlerin de sosyal izolasyon yaşadığını ve yalnız olduğunun altını çizen Tarhan, İngiltere ve Amerika’da intihar salgınına karşı önde gelen üniversitelerde “pozitif psikoloji” dersinin okutulduğunu ifade etti. Tarhan, iyi insan olmanın önemini belirerek; “İyi insan olmadan iyi hekim olamazsınız, günümüzde ruh hastalığı yok beyin hastalığı var” dedi.

“Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!”

Aileyi zayıflatan 3 hastalığa değinen Tarhan, Sekülarizm, Bireycilik ve Sosyal Anominin aileyi olumsuz etkilediğini ifade etti. Tarhan, ailelere çocuk yetiştirme konusunda tavsiyelerde bulundu. Tarhan, “Gençlere, çocuklara kimlik kazandırmamız gerekiyor. Sorgulayan, eleştiren, kendini geliştiren, kendini inşa edebilen gençler yetiştirmeliyiz. Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı buna göre aile saadeti için; sevgi, sadakat, saygı, sabır, samimiyet ve maneviyat olmalı” dedi.

Program sonrası Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Osman Hazır, Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a plaket taktiminde bulundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!” 4

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı makamında kabul ederek plaket taktim etti. Öte yandan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ankara Kültür ve Eğitim Vakfı'nın düzenlediği Aile konulu konferansa da konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile saadeti için 5S - 1M kuralı uygulanmalı!” 5

Okunma : 2008

ÜHA

 

İlgili

Haberler

Foto Galeri