TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Adalet aileden başlar…”

Adaleti Savunanlar Derneğinin geleneksel iftar yemeği Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü aynı zamanda Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın başkanlığında gerçekleştirilen iftar yemeğinde dernek üyeleri bir araya geldi. Adaletin ailede başladığını ve adalete olan ihtiyacın hiçbir zaman bitmeyeceğini vurgulayan Tarhan; “İnsanın içinde bir iyi bir de kötü parça var. Biz hangi bölümü desteklersek orası gelişiyor.” ifadelerini kullandı. 

ASDER üyeleri geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi

Üsküdar Üniversitesi NP Sağlık Yerleşkesinde düzenlenen geleneksel iftar yemeği ASDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu iftar yemeğinde açılış konuşmasını gerçekleştiren Tarhan, adalet kavramına nasıl yaklaşılması gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu.  

“Adalete olan ihtiyaç hiçbir zaman bitmiyor”

Adaletin aileden başladığına ve adalete ihtiyacın hiçbir zaman bitmeyeceğine dikkat çekerek sözlerine başlayan Tarhan; “Adaleti Savunanlar Derneği olarak her yıl yaptığımız iftarda bir aradayız. İnşallah faydalı şeylere vesile olur. 2000’li yıllarda Adaleti Savunanlar Derneğini kurarken ‘adalet’ kelimesini telaffuz edemeyecek kadar zor günler geçiriyorduk. Böyle bir durumda böyle bir dernek kurabilmek… O dönemde yapılan birçok faaliyet daha sonradan meyvesini verdi fakat buna rağmen adalete olan ihtiyaç hiçbir zaman bitmiyor. İnsanın içinde bir iyi bir de kötü parça var. Biz hangi bölümü desteklersek orası gelişiyor. Hayatta imtihan bitmiyor, şekil değiştiriyor, devam ediyor. İçimizdeki o kötü parça dediğimiz parça nefis olan şeytanla iş birliği yapıp her zaman bize yanlış şeyler yaptırmaya müsait. Onun için Allah’ın Resulü: ‘Beni göz açıp kapayıncaya kadar nefsimle baş başa bırakma!’ diyor.” ifadelerini kullandı. 

“Adalet odaklı sistemler orta ve uzun vadede sonuç veriyor”

Her alanda adalet kavramına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tarhan; “Öyle ki adalet aileden başlıyor. Adalet önce kendimize ve başkalarına karşı adil olmamızla başlıyor. ‘Bir insanın adil bir ortamda olup olmadığının ölçüsü nedir?’ diye sordukları zaman gece kapıcıdan başka kapısının çalınmayacağından emin olmak, karakola düştüğün zaman sıra dışı bir şey olmayacağından emin olmak, son olarak mahkemeye işi düştüğü zaman kanun dışı bir şey yapılmayacağından emin olmak olarak söylenir. Böyle bir ortam olursa huzur oluyor, güven oluyor, insanlar arasında barış oluyor. Bu da hiç bitmeyecek bir idealdir. Birçok sistem kısa vadede sonuç veriyor ama adalet odaklı sistemler orta ve uzun vadede sonuç veriyor. Biz Adaleti Savunanlar Derneği olarak hep bunu savunduk. Bu yolda da bir nevi kendi hassasiyetimizi, adalet kavramına verdiğimiz önemi belli etmeye devam ediyoruz. Bu vesileyle eski günleri hatırladığımız zaman, ‘Adaleti Savunanlar Derneği artık vazifesini tamamladı.’ diyenler olmuştur ama görülüyor ki bu kavramın devamına her alanda ihtiyaç var. Hukuk herkese ve hepimize lazım.” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Düzenlenen iftar programı dernek üyeleri ve aileleri tarafından yoğun ilgi gördü.

Katılımın yoğun olduğu iftar programı imza töreninin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.
 

Okunma : 537

ÜHA

 

Haberler

Foto Galeri