TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Nevzat Tarhan Bursa Kitap fuarında

Haber7 yazarlarından tanınmış psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bursa Tüyap Fuarında okuyucularıyla buluşuyor.
Nevzat Tarhan Bursa Kitap fuarında09 Mart Pazar günü saat 14.00 de Bursa BUTTİM’de “Sosyal hayattaki kadının varlığı” konulu bir konuşma yapacak olan Tarhan bu konuda şunları söyledi: Kadın geleneklerden, tarih ve coğrafyadan soyutlanamaz. Değişik kültürlerde kadının bugün ki toplumsal konumuna gelene dek neler yaşadığına şöyle bir göz attığımızda karşımıza farklı uygulamalar çıkıyor.


İslamiyet’in ilk dönemlerinde kadın oldukça özgürdü. Fakat sonraları Arapların İslamiyet’in kabulünden önce ki geleneksel Mezopotamya ve Sümer kültürüne dönmeleri sonucu kadın kimliği bir nevi gizlendi. Bu durum ata binmenin, binalar inşa edip yollar yapmanın ya da tarlada çalışmanın önemli olduğu, kısacası erkek egemen kültürün yaşandığı yılların gerçeğiydi. O yıllarda kadının toplumsal konumu annelikle sınırlı kalmıştı. Fakat insanlık tarihinin ilerleyen yüzyıllarda yaşadığı değişim sonucu, gerçek gücün bilgi ve edep olduğu kabul edildi. Bu seyir içerisinde kadının toplumsal kimliği değişmeye başladı.


Kadın Psikolojisi (Nesil Yayınları 0212 551 32 25) kitabının da yazarı olan Prof. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu:


Şu anda kadının kendini ifade edebilmek için erkek egemenliğe ihtiyaç duymaması, bilginin üstün olmasına bağlıdır. Yaşadığımız çağda, kaba gücün ve kol kuvvetinin yerini alan zihinsel güç, kadının bilgisi, zekâsı ve aklıyla kendisini göstermesine imkan tanımış, bu konudaki engelleri ortadan kaldırmıştır. Erkekler ‘sen kadınsın, şu işi yapamazsın’ diyemiyorlar artık.


Tarhan, “cinsiyet, kadın için eksi puan olmaktan çıkmış ve kendisini iyi yetiştirdiği takdirde istediği alanda faaliyet gösterme imkânına kavuşmuştur” dedi. Önümüzdeki yıllarda bilgi ile birlikte duygunun öneminin daha iyi anlaşılacağını ve bunun da kadına sosyal statüsünde farklı başarılar sağlayacağını vurgulayan Tarhan; duygusal zekâ kavramına dikkat çekti. “İnsanın duygularını yönetip, isteklerine dur diyebilmesi için beynin his ile ilgili becerilerini geliştirmesi gerektiği öğrenildi. Bunu da, duygusal zenginlik ihtiva ettiği için, en iyi kadınlar yapabilecek durumdalar” şeklinde konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan son olarak; kadınların sosyal hayatta daha fazla söz sahibi olacakları ve topluma hareketlilik sağlayacakları zamanların yaklaştığını, özgürlük sorunlarının giderilmesi halinde cemiyet hayatında önemli kişilerin kadınlardan oluşacağı beklentisine girmenin yanlış olmayacağını söylediler.


Nevzat Tarhan panel sonrasında Tüyap Bursa 6. Kitap Fuarında Timaş Yayınları Standı'nda (Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, Yalova Yolu 4.km Buttim Yanı Bursa) saat 15.00 de okuyucularıyla sohbet edecek ve kitaplarını imzalayacak.


Nevzat Tarhan çok okunan Psikolojik Savaş, Mutluluk Psikolojisi, Kendinizle Barışık Olmak, Makul Çözüm, Evlilik Psikolojisi, Kadın Psikolojisi, Duyguların Dili isimli kitaplara sahip.


KAYNAK: http://www.haber7.com

Okunma : 2275

 

Haberler

Foto Galeri