TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Modern insan artık yetinmiyor

Bireyler hemen her şeyi tüketirken, yetinme duygularını da zamanla kaybediyor.

0369

Modern hayatla birlikte beklentilerini yüksek tutan bireyler hemen her şeyi tüketirken, yetinme duygularını da zamanla kaybediyor. Bu duyguları zamanla köreliyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Timaş Yayınlarından okuyucusuyla buluşan son “ Güzel İnsan Modeli” kitabında toplumun manevi dinamikleri olan değerler üzerine çok önemli tespitlerde bulunuyor.

Bugünün toplumsal yapısını göz önüne bulunduran Rektör Tarhan değerlerin artık cümle içinde kullanılan kelimelerden ibaret olduğunu belirtiyor. Değerleri gölgeleyerek toplumu değiştiren kötülükleri ağaçlarda saklı kurtlar olarak tanımlayan Tarhan, kurdun ağacı içten içe kemirmesi gibi sosyal yozlaşma ve kuralsızlığın da toplumu aynen böyle çürüteceğine dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan son kitabında önemli değerlerimizden biri olan “Yetinme” duygusuna da yer veriyor. Tarhan modern hayatla birlikte toplumda yetinme duygusunun köreldiğini kaydediyor. Tarhan kitabında konuyu şu şekilde değerlendiriyor.

“Modern hayat, insana tüketimi arttırmak ve üretimi hızlandırmak için beklentilerini yüksek tutmayı öğreterek, ondaki yetinme duygusunu köreltmiş; kanaatin bir değer olarak toplumda yer etmesinin ekonomik alanda doğru olmadığını düşündürmüştür.

Kapitalist ahlakın tezlerinden biri, mevcutla yetinmemek ve sürekli var olandan daha fazlasını aramaktadır. Örneğin, bir şirkette çalışanlar ürettiklerini fazlalaştırmak ister ve ellerinde olanlarla yetinmezlerse, şirketin toplam üretiminin artmasına katkıda bulunmuş olurlar. Bu yaklaşım insanların üretmesine vesile olmuş olsa da, diğer yandan onları mutsuz eder. Mutsuz birey, diğer kimselerle sağlıklı ilişki kuramadığı için, toplam kalitede verim düşer. Şu anki kalite çalışmalarında, insanların sahip olduklarının farkına varmaları ve ödüllendirilmeleri gerektiği sonucuna gelinmesi bu sebepledir.

Dünyadaki büyük firmalar, kampus şeklinde düzenledikleri çalışma yerlerinde, çalışanlarının havuz, sauna, spor gibi farklı alternatiflerle dinlenebilecekleri, kendilerini evlerinde gibi hissedebilecekleri ortamlar hazırlamaktadırlar.

Bu şekilde, çalışan, yaptığı işin karşılığında ödüllendirilir. Yapılan araştırmalarla çalışanın bu şekilde rahatlamasının verimi arttırdığı saptanmıştır. İnsanların makine gibi çalışıp üretmelerini beklemek yerine, çalıştığı mekânı sevimli ve sıcak hale getirebilmek ve böylece mevcut durumdan memnuniyet duymalarını sağlamak gerekir.” Diyor.

Bizleri toplumun manevi dinamikleri olan değerlerin hayatımıza yeniden hakim olması için bir adım atmaya çağıran Rektör Tarhan, değer eğitimin insandan başlayarak topluma yayılması gerektiğini söylüyor ve bir ‘GÜZEL İNSAN MODELİ’ kitabını bize sunuyor.

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 6500

 

İlgili

19 Kasım 2020
"Psikiyatrist" içerisinde
02 Şubat 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri