TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Kız çocuklarına ikinci bir şans için Haydi Tut Elimi...

DSC_0796İhmal ve istismara maruz kalmış kız çocukları için çalışmalar yürüten Haydi Tut Elimi Derneği düzenlediği Bahar Kermesi ile daha çok kız çocuğunu topluma yeniden kazandırmayı hedefliyor.

Şiddet ve istismara maruz kalmış çocukların hayata tutunmaları için çalışan Haydi Tut Elimi Derneği, cinsel istismara ve şiddete maruz kalan kız çocuklarının sorunlarıyla yakından ilgilenerek, bu çocukların rehabilite edilmesi, mesleki ve kişisel eğitimlerle geleceğe hazırlanması amacıyla çalışmalar yürütüyor. Haydi Tut Elimi Derneği yararına 14 Mayıs Salı günü, Feshane Sadabat Salonu’nda düzenlenen Bahar Kermesi’nden elde edilen gelir dernek çalışmalarına aktarıldı.

Kermeste dernekle ilgili kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Tarhan şiddet ve istismara maruz kalan çocuklara fiziksel bakımının yetmediğini, bu çocukların duygusal ve psikolojik bakıma da ihtiyaçları olduğunu altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çocukların rehabilitasyon sürecinde annelik rolünü yapabilecek kişilere ihtiyaç oluyor. Gönüllülük esaslı çalışacak bu kişilerin yaptığı insan yatırımının neticeleri yıllar sonra toplumsal fayda olarak bizlere geri dönecek. Bu yatırımlarla ilgili bizler şimdi tohum atıyoruz. Bir karınca gibi yola çıktık, sonucu da inşallah iyi olur.”DSC_0896

Aynı zamanda derneğin isim annesi de olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu ise şöyle konuştu: “Ben bir çoğu anne şefkatine hasret çeken bu yavrularımızı, ailelerinden darbe görmüş, hayattan tokat yemiş bu çocuklarımızı sahiplendiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Haydi Tut Elimi Derneği Genel başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi ve Haydi Tut Elimi Derneği Fahri Başkanı Gül Mutlu’nun katılımıyla gerçekleşen kermeste, Haydi Tut Elimi Derneği üyeleri ve Üsküdar Üniversitesi öğrencileri tarafından seçilen yılın annesi de ödüllendirildi.

Yılın Annesi Naciye Torunlar

Naciye Torunlar bir yıl önce evlendiği eşinin otizm hastası oğlu Ayberk ile yaşadıkları, bilimsel makalelere konu olacak cinsten. 1 yıl önce 90 kilo olan, -öz annesi tarafından terk edilmenin de etkisiyle- kendisine ve çevresine zarar veren 14 yaşındaki Ayberk bugün profesyonel modellere taş çıkartacak bir fotomodel. 1.90’lık boyu ve yakışıklılığıyla dikkat çeken otizm hastası Ayberk’in “Çakma Annesi” Naciye Hanım da Ayberk’in bu başarısının baş mimarı.

DSC_0938Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve Haydi Tut Elimi Derneği tarafından yılın annesi seçilen Naciye Hanım dün yapılan kermeste Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Gül Mutlu’nun elinden plaketini aldı. Ödül töreni esnasında kısa bir konuşma yapan anne Naciye Torunlar, “ Ben Ayberk’i sevgimle iyileştirdim. Ne maddi para harcadım, ne akademik bilgim vardı. Olması gerekeni yaptım bu sadece sevgi, bu kadar” diye konuştu.

 

Okunma : 5419

 

İlgili

03 Ağustos 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
03 Nisan 2017
"Kişisel Haberler" içerisinde
04 Ağustos 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri