TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Karadayı Delikanlıysa Kendisi Gelir...

28 ŞUBAT soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan aralarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak dahil tüm zanlıların "Verilen emri yerine getirdim" açıklaması üzerine başlatılan "Herkese emir veren bu komutan kim" sorusuna dolaylı bir cevap geldi.

SONY DSC

28 Şubat döneminde TSK'dan emekli edilerek uzaklaştırılan, Adaleti Savunanlar Demeği (ASDER) Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 28 Şubat'ın asıl sorumlusunun dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı olduğunu söyledi. Karadayı'ya bir çağrı yapan Prof. Tarhan, şöyle konuştu:

Vatandaşını düşman gibi gördü

O dönemde pek çok arkadaşımız büyük psikolojik baskılara maruz kaldı. Eşi Kur'an Kursu hocası olan Muttalip Yıldrım adlı bir arkadaşımız, ağır depresyona girdi ve intihar etti. Başörtülü eşlerini bagajda garnizona sokanlara şahit olduk. Bunun gibi bunalıma giren çok kişi oldu. Bana GATA'ya bu nedenle tedaviye gelenler oldu. O süreçte TSK, kendi vatandaşını düşman gördü. Düşmana uygulanacak psikolojik savaşı başlattı. Tutuklanan Fevzi Türkeri Psikolojik Harp Dairesi Başkanı idi. TSK'dan bunu yapanlara yönelik savcılar ve halk hesap sormadığı sürece, 28 Şubat devam eder. Çünkü 28 Şübat'ın yapılmasını isteyen zihniyet, TSK içinde sessiz bir biçimde duruyor.

Askerlik onuruna uygun davranış

İsmail Hakkı Karadayı, o dönemin Genelkurmay Başkanı. Onun bilgisi olmadan hiçbir subay parmağını oynatamaz. Genelkurmay Başkanı her şeyi imzalamaz. 'Şunlar yapılsın' der, 2. Başkan imzalar, Çevik Bir 2. Başkan'dı. Karadayı'nın emri ve Çevik Bir'in imzası ile yapılan işler bunlar. Çevik Bir tutuklandığı zaman Karadayı'nın çıkıp 'Bunların yapılmasını ben emrettim. Yanlış bir şey yapıldığına inanmıyorum. Eğer yanlış bir şey var ise, beni tutuklayın, herkesi bırakın' demesi lazım eğer delikanlı bir asker ise... Genelkurmay Başkanlığı'nı hak eden birisi ise 'Diğerlerini bırakın hapse ben geliyorum' deyip kendisi gelecek. Eğer bunu yapmaz ise, bu TSK'nin onuruna uymayan bir davranıştır.

STAR

HABER7

Okunma : 4301

 

İlgili

20 Ekim 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
14 Mayıs 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
11 Ağustos 2016
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri