TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

KADINLAR NEDEN MUTSUZ OLUR?

'Kadınlar Venüs'ten, Erkekler Mars'tan' diye boşuna dememişler! Ne kadar çabalasalar da aynı dili konuşmaları mümkün değil. Pek çok erkek, sizin beklentinizi karşılamaz. Çare yine kendinizde, işte ilişkide mutluluğu yakalamanın sırları...

Erkeğe bağlanarak kişilik kazanma, karşı cinsi bir ilk yardım çantası gibi görme, erotizm ve romantizmin karıştırılması, ilişkide üstünlük kurma çabaları kadınları mutsuz ediyor. Çaresi ise, kendi kişiliğini tanımak ve ortaya koymak. İşte Psikiyatr Nevzat Tarhan- ’dan kadınları en çok mutsuz eden nedenler ve çözüm yolları.

 

ŞİKAYETLER MUTSUZ EDİYOR

 

Kadınlar erkeklerden şikâyet etmeyi çok severler. Bir araya geldiklerinde en çok erkekler hakkında konuşmaktan zevk alırlar. Talk-showlarda daha çok kadınların yer almasının arkasında da erkeklerin kendilerini beğenme ihtiyacı yatar. Erkeği değiştirmek için hep yakınır, sızlanırlar. Sızlanmak yerine plan yapıp adımlar atsalar, daha mutlu olurlar.

 

ERKEKLERİ İLK YARDIM ÇANTASI GİBİ GÖRMEK

 

Kadınlar yaralarının tedavisinde erkekleri acil tedavi edici olarak görerek bağımlılıklarını artırırlar. Oysa, kadın erkek ilişkilerinin eşit ve güvenli bir seviyede gitmesi için kendi sorununu kendisi çözmek, her sorunu eşine götürmemek gerekir.

 

KİŞİLİK KAZANMAK

 

Bir erkek için hoş bir durumdur. Eşi kendisi için düşünür, kendisi için çabalar. Fakat bu tek taraflı işlerse bir müddet sonra erkek karısını değersiz ve yetersiz görmeye başlar. Kadın bir erkeğe bağlanarak değil, erkeğin eksiklerini tamamlayarak ama erkeğin de kendi eksiklerini tamamlamasına fırsat vererek değer kazanır. Kadın, kendisi gibi davranarak, sosyal ve eğitici bir rol üstlenerek hem kendini daha iyi hisseder hem de evliliğin geleceği iyi olur. Bunun için kolaycılık olan bağlanma yerine, kendini geliştirme çabası gerekir.

 

EROTİZM İLE ROMANTİZM BİRBİRİNE KARIŞIYOR

 

Tek gecelik beraberliklerde erkekler sadece erotizmi düşünürler, ama kadın o kişiden ertesi gün telefon bekler. Aslında cinsel duygu tüketici bir duygudur. İnsanın içinde dalga dalga yükselirken, çalışmayı ve düşünmeyi engeller. Romantik duygu ise üreticidir. Kadın, en büyük silahlarından olan romantik duyguyu doğru ve yerinde kullanmadığında, erkeğin gözünde değersizleşir. Kısa sürede cinsel ilişkiye giren kadına hiçbir erkek önem vermez.

 

EVLİLİK ÖNCESİ BİRLİKTE YAŞAMANIN BEDELİ

 

Evlilikten korkan ve evleneceği kişiye güvenmeyen bazı genç kızların nikâhsız bir erkekle yaşadığı günümüzde sık görülen örnekler oldu. ABD ‘de psikolog Dr. David e-myers’ ‘Mutluluk Arayışı ‘’ kitabında 13 bin yetişkinle yapılan bir çalışmayı aktarıyor. Evlilikten önce birlikte yaşayıp, flört edip sonra evlenen çiftlerin 10 yıl içerisinde üçte birinin boşandığını bunun ortalamanın çok üstünde olduğunu belirtiyor. Benzer sonuçların Kanada ve İsveç çalışmalarında da doğrulandığını ifade ediyor. Kadınlar sıklıkla psikologlara kendilerine saygılı davranılması için ne yapılması gerektiğini sorarlar. Buna verilecek cevap, “erkekten almamız gereken psikolojik ihtiyaçlarınızı almak için yollar bulun, onu kontrolsüz ve sorumsuz bırakmayın” şeklindedir. Meselâ, bir kadın hiç söz almadan bir erkeğin yanına taşınırsa, erkek eşini kazanmak için fazla çaba sarfetmek zorunda olmadığını anlar. Böylece eşler birbirlerine saygı duymayabilir. Başka arayışlara yönelir. Eşinin haklı ve mantıklı isteklerine karşı kendi fikrini söyleyebilmesi, kadının benlik saygısını artırır.

 

BEKLENTİYİ YÜKSEK TUTMAK

 

Herkesin çok başarılı olduğu bir aileden gelen kadın, eşinin eksiklerine odaklanır. Başarısızlıkları vurgular, eşin evi sığınak gibi görmesini engeller. Dürüst, çalışkan, şefkatli yönlerini göz ardı eder parasının azlığından yakınır. Birçok evlilik bu yüzden yıkılır. Erkekte güvensizlik ve yetersizlik, suçluluk duyguları oluşturan, tatmin edilemeyen kadın geçimsiz olarak bilinir.

 

BAŞROL OLMAKTAN KURTULUN

 

Feminist gündem çoğunlukla ve genellikle erkeği suçlar. Fakat çoğu zaman kadınlar kendi hayatlarını kötü duruma kendileri getirir. Erkekler, egemen kültüre çanak tutar. Kendi içindeki şeytanlarla yüzleşebilen ve onları taşlayabilen kadınlar biraz yorulacaklar ama sonunda hem mutlu hem de kendilerine saygılı olacaklardır.

 

Eşit bir üstünlük sağlamak

 

Hayattan korkan, özgüveni eksik kadınlar eşlerinin her dediğine “evet” der. Duygularını hep bastırırlar. Kendi kişilik sınırlarını yok sayarlar. Sabırlı olmayı, içine kapanık olmak olarak algılarlar ve ruh sağlıkları bozulur. Erkek, hep almaya alıştığı için bencilleşir. Eşinin duygularını önemsememeye başlar.

 

En iyi bildikleri şey konuşmak

 

İnsan beynini en çok çalıştıran eylem kelime üretmektir. Sözcüklerin linguistik özellikleri sol beyne, anlam bölümü sağ beyne, duygular ise beynin derinliklerine yazılıdır. Sözcük üretirken hepsi birden ortak çalışmalıdır. Kadınlarda bu özelliğin biyolojik eğilim olarak üstün olduğu ispatlanmıştır.

 

- Kadın üzüntülü olduğunda kendini iyi hissetmek için konuşma eğilimindedir. Erkek ise susmayı tercih eder.

 

- Kadın yüksek sesle düşünür. Ne söylemek istediğini yüksek sesle araştırır.

 

- İçtenlik ve paylaşımcılık hisleri kadını konuşmaya iter. Yakınlık ve yalnız olmama isteği konuşma ihtiyacını artırır.

 

- Kadın bilgi paylaşımı için konuşur. Erkek için ise konuşmak sadece bilgi aktarma işidir.

 

 

 

 

Okunma : 29469

 

İlgili

01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde
01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde
10 Eylül 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri