TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

"Kadını koruyalım derken aileyi dağıtmayalım"

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair hazırlanan kanun tasarısını TV5 ekranlarında değerlendirdi.


nevzat_tarhanTarhan tasarıya ilişkin önemli hatırlatmalarda bulundu.

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısını değerlendiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şiddetin tanımını hâkimin yorumuna bırakmamak gerektiğini söyledi.  "Tarhan; "Kadını koruyalım derken aileler dağıtılmamalı" dedi…

TV 5’te Numan Balcı’nın sunduğu “Günden Yansıyanlar” programına canlı telefon bağlantısı ile konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan komisyonda kabul edilen Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine dair hazırlanan kanun tasarısını değerlendirdi.

Tarhan yaptığı açıklamada;

ŞİDDETİN TANIMI HÂKİMİN YORUMUNA BIRAKILMAMALI


“Bu yasanın Avrupa’da benzer uygulamaları var. Bazı endişeleri söz konusu bu endişeler göz önüne alındı mı? Bakanlık emek vererek güzel bir çalışma yaptı. Yasayı sadece kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik yorumlamamak gerekiyor. Çünkü aile bireylerini de yakından ilgilendiren maddeler var. Bu yasanın Avrupa’da ki uygulamalarında bazı sorunlar yaşanıyor. Şiddetin tanımı hakimin yorumuna kesinlikle bırakılmamalı.

İnsanlar batıda evlenmekten korkar hale geldi. Daha iyi yapalım derken haddi aşmamak gerekir aksi halde aileye zarar verilebilir. Kadına yönelik şiddeti önleyelim derken çözüm olarak cezayı esas alırsak nikah dışı beraberlikler artabilir toplumda. Bu da ilerde ciddi sorunlara neden olabilir.

Örneğin eşine bağırmış biri yetkili yere müracaat ediyor eşiyle konuşması engelleniyor, çocukları bu aileden koruma altına alınıyor. Eşler aylarca görüşmüyor. Eş pişman oluyor ancak görüşemiyorlar. Çocuk ise devlet tarafından sığınma evinde korumaya alınıyor.  Kadını koruyalım bakıyorsunuz aile dağılmış.

O nedenle şiddet iyi tanımlanmalı. Tanım hâkimin yorumuna bırakılmamalı. Eğer hakimin kanaati olursa kötüye kullanılma ihtimali oluşabilir. O nedenle objektif yasa olması için komisyonda biraz daha tartışılmasında fayda var.”

PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZŞaban Özdemir (NPGRUP)

Okunma : 4334

 

İlgili

23 Ocak 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde
26 Aralık 2011
"Kişisel Haberler" içerisinde
21 Ocak 2012
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri