TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Haber sitesi 3. yaşını kutladı, gecede Prof. Dr. Tarhan da vardı

Üç yıl önce yayın hayatına başlayan haber sitesi yazete.com, 3. yaşını bir partiyle kutladı. Geceye, Ümit Acar, İlker  Kızmaz, Ali Başar ile yazar Ahmet Turgut ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katıldı.


[caption id="attachment_30820" align="alignleft" width="235" caption="Prof. Dr. Nevzat TARHAN"]nevzat_tarhan[/caption]

“Gazete yazar yazete okunur!” sloganıyla 3  yıl önce yayın hayatına başlayan haber sitesi yazete.com, 3. yaşını “Kurtlar  Vadisi” ekibinin katıldığı bir partiyle kutladı.

Nişantaşı'ndaki Pana Holding binasındaki kutlama, “Kurtlar Vadisi”  dizisindeki “Polat Alemdar” rolüyle ünlenen Necati Şaşmaz'ın salona girmesiyle  başladı. Mutfak çalışanları da dahil, geceye katılan herkesle tokalaşan Şaşmaz,  misafirleriyle yakından ilgilendi. Bir kameramanın kamerasını omzuna alan Şaşmaz,  bir süre çekim yaptıktan sonra kendisine verilen dizüstü bilgisayarla  yazete.com'un sitesine “Yazete.com 3 yaşında” haberinin başlığını girdi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şaşmaz, yazete.com'u,  merhum gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete'nin tavsiyesi ve vasiyetiyle kurduklarını  söyledi.

Sitenin sevileceğini en başından beri bildiklerini kaydeden Şaşmaz,  “Çünkü birçok takipçimiz 'Kurtlar Vadisi' takipçisi. Bizim medyadan yansıtılmış  birçok söze cevap veremediğimizi ve cevaplarımızın ancak diziden  yansıtılabildiğini söylüyorlardı. Bu şikayetleri bize internetle ulaştırılıyordu.  Biz de yazete sesimiz olsun istedik ve yazete sayesinde artık o mutluluğu yaşayan  bir izleyici kitlemiz oldu. Artık sesleri var. Bir şey gerçek mi, değil mi  bunları net öğrenebiliyorlar” şeklinde konuştu.

96

Şaşmaz, fırsat bulursa günde en az yarım saatini internette harcadığını  kaydederek, “Ama bu yazete oluyor genellikle. Hangi eksiklerimiz var, nereyi  düzeltebiliriz, genelde yazı işlerinde görevli arkadaşlarıma, 'şurası böyle  olabilir mi?' diyorum, çünkü nihayetinde ben yazete'nin tamamen içerisinde değil,  sadece bir izleyicisi olarak takip ediyorum. Bir ara işin mutfağındaydım. Köşe  yazısı yayınlıyordum, ama baktım ki bana zaman kalmıyor, sadece şiirlerimi  yayınlamaya başladım. Onu da bir süre sonra durdurdum” diye konuştu.

Yazete.com'da röportajlara önem verdiklerini vurgulayan Şaşmaz, “En son arkadaşlarımızdan biri Mehmet Akif'in torunuyla röportaj yaptı. O  sırada dayanamadım ve ben de yakasından, ucundan giriverdim röportaja. Çünkü sormak  istediklerim çoktu. Buna katkı diyebileceksek ben de siteye katkı yapıyorum”  dedi.

Bir soru üzerine, twitter hesabı bulunmadığını belirten Şaşmaz,  “İnternet adresi de twitter da kullanmıyorum. Hayranlarımla internet üzerinden  iletişime geçmemeyi tercih ediyorum. Bunun birçok sıkıntısı var. Sizin adınıza  birçok şey söylenebiliyor, size sataşmalar olabiliyor. İnternet sitelerinde  güncel haberlere bakıyorum. İlgi odağım uzay teknolojileri, gökbilim ve müzik  dalında araştırmalar” şeklinde konuştu.

Şaşmaz, başka bir soru üzerine de şunları kaydetti:

“İlerde yapmamız gereken sadece Arap ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri  değil, tüm dünyada ne kadar etkin olabildiğimizi göstermek. Elbette bu gücümüzle  birilerinin ayağına basıyor olabiliriz. Bunun adı Hollywood, Bollywood ya da  başka bir şey olabilir. Birilerinin ayağına bastığımız için bazı nedenlerle geri  çekilme durumları yaratılabilir. Bizler de burada elimizden geldiğince  mücadelemizi verip, tüm dünyaya inşallah eserlerimizi daha kaliteli sunmak için  çaba sarf etmemiz gerektiğini söylüyoruz. Bunun için elimizden ne gelirse  yapacağız.”

“AMACIMIZ, ESERİMİZİ KALİTELİ ŞEKİLDE ORTAYA KOYMAKTI”


“Kurtlar Vadisi Filistin” filmi gösterimdeyken kendilerine bir baskı  yapılmadığını söyleyen Şaşmaz, şöyle devam etti:

“Sanırım özellikle suskun kalındı ki, aşırı seyredilme olmasın diye. O  dönemde de hatırlarsanız Arap ülkeleri bir Arap baharı yaşadı. Bizim  girebileceğimiz tüm sinema salonları artık belki de korunma ve savunma amaçlı  olarak kullanılıyordur. O yüzden pek sinemada seyredilemedik. Yapımcımız İsrail'e  sokulmadığı gibi, İsrailli sinema salonu sahipleri de kendi salonlarında filmi  yayınlatmadı. Ama önemli değil. Amacımız eserimizi en kaliteli şekilde ortaya  koymaktı. Onu da ortaya koyduk.”

Yazete.com Genel Yayın Yönetmeni Adnan Erdoğan da bugün aynı zamanda  kendi doğum günü olduğunu söyledi.

Ömer Lütfi Mete'nin oğlu Ali Buhari Mete ise yazete'nin ilk göz ağrısı  olduğunu vurgulayarak, “Çünkü editöryal anlamda ilk çalışmayı burada yaptım.  Necati Bey'e beni buraya aldığı için teşekkür ediyorum. İnsanları yönlendirmeye  değil, bilgilendirmeye gayret ettik. Tabii rahmetli babamın Türk medyasındaki  özgün duruşu bizim için ilham kaynağı oldu. Onu da tekrar rahmetle anıyorum. Ne  mutlu bana ki, bu kadar güzel dostlar bıraktı” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Şaşmaz, Ali Buhari Mete ve Adnan Erdoğan, 3. yaş  pastasının mumlarını alkışlar eşliğinde üfledi.

Gecede Necati Şaşmaz, ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile düet yaptı.  İkili, klarnetleriyle “Burası Muştur”, “Happy Birthday” ve “Deli Gibi  Sevdim” şarkılarını çaldı.

Çağrı, Şaşmaz'ın müzik aletlerinde çok yetenekli olduğunu ve sadece  klarnet değil, saksafon, keman ve kanun da çaldığını söyledi.

Geceye, “Kurtlar Vadisi” dizisinin oyuncuları Seda Yıldız, Görkem  Sevindik, Hakan Boyav, Sema Şimşek, Emin Olcay, Kenan Çoban, Erhan Ufuk, Cahit  Kayaoğlu, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, “Bir Kadın Tanıdım” dizisinin oyuncuları  Ali Buhara Mete, Savaş Özdemir; “Kurt Kanunu” dizisinden Ümit Acar, İlker  Kızmaz, Ali Başar ile yazar Ahmet Turgut, Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Anadolu  Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Ekici'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda  davetli katıldı.

A.A

Okunma : 6384

 

İlgili

01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde
24 Mart 2012
"Kitaplar" içerisinde

Haberler

Foto Galeri