TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Ezberleri bozacak kitap raflarda…

Ezber bozan çalışmalarıyla ülkemizin ve dünyanın severek takip ettiği bilim insanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yaşamı her ayrıntısıyla kitaplaştırıldı. Bir biyografi çalışması olmanın ötesinde başarılı ve mutlu bir hayata dair yaşam reçeteleri de sunan kitapta Prof. Dr. Tarhan’ın, 70 yıla sığdırdığı onca tecrübe, ailesi, eğitim hayatı, üniversite ve askeriye yılları, ülkenin ilk özel psikiyatri hastanesi ve ilk tematik üniversitesine uzanan yolculuğu samimi bir dil ve fotoğraflarla anlatılıyor. Dr. Tuğba Şimşek ve Emre Şimşek’in gerçekleştirdiği nehir söyleşilerden oluşan kitap, ‘Ezber Bozan Hayat’ ismiyle şimdi raflarda.

Ezberleri bozacak kitap raflarda…

Bugüne kadar kitaplarının birçoğu Endonezceden Farsçaya, Bulgarcadan Arnavutçaya kadar onlarca dile çevrilerek farklı kıtalarda okurlara ulaşan Tarhan’ın şimdi de ‘Ezber Bozan Hayat’ı satırlara döküldü. Dr. Tuğba Şimşek ve Emre Şimşek’in gerçekleştirdiği söyleşi kitabı Timaş Yayınlarından çıktı.

Bir biyografi kitabı olmanın ötesinde ‘Ezber Bozan Hayat’ bireye, topluma başarılı ve mutlu bir hayat sürmenin de reçetesini sunuyor.

Psikiyatri profesörü, emekli albay, yazar, aktivist, Üsküdar Üniversitesi kurucu rektörü, yenilikçi bir akademisyen, girişimci bir hekim olan Nevzat Tarhan’ın yaşamına dair her ayrıntı, kendi ağzından şeffaf ve samimi bir şekilde anlatılıyor.

Ezberleri bozacak kitap raflarda… 2

Merzifon’dan başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’ne oradan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, GATA ve ülkenin pek çok farklı noktasına uzanan askerlik ve hekimlik yıllarını, akademide yaptığı hummalı çalışmaları, otuzu aşkın kitap, binlerce atıf, şifasına vesile olunan on binlerce hasta ve hayata atılmasına destek verdiği sayısız öğrenciye dair bilinmeyenleri her yönüyle sevenlerine aktarıyor.

70 yıla sığdırdığı yaşamında; ailesi, sosyal çevresi ve eğitim hayatı, anlam arayışı, aile olmaya verdiği önem, mücadeleci duruşu ve başarı hikâyesi, Türkiye’nin zor dönemleri ve demokrasi mücadelesi, inanç-bilim ilişkisi, zamanın ruhunu yakalama çabası, dijital dünya, sosyal medya ve Z kuşağına bakışını ezber bozan bir bakış açısıyla ve samimi bir dille okurlarıyla paylaşıyor.

Psikiyatri mesleğinde yaklaşık 40 yılı geride bırakan, gerek katıldığı tv programları, konferans, seminer gerek ise kaleme aldığı kitaplarında hep koruyucu ruh sağlığının önemini vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kitapları psikolojide klasikleşen eserler arasında gösterilirken bu son çalışma ‘Ezber Bozan Hayat’ da bireylerin başucu eseri olacak nitelikte.

Ezberleri bozacak kitap raflarda… 3

Dr. Tuğba Şimşek ve Emre Şimşek’in gerçekleştirdiği söyleşi kitabı 9 bölümden oluşurken şu başlıklara yer veriliyor:

- Aile, sosyal çevre, kimlik,

- Eğitim, anlam arayışı,

- Aile olmak,

- Mücadele, duruş, başarı,

- Türkiye’nin zor dönemleri, demokrasi mücadelesi,

- Zorluklara ve iyi olmayanlara karşı ezber bozan bir bakış açısı,

- İnanç-bilim ilişkisi, zamanın ruhunu yakalamak,

- Dijital dünya, sosyal medya ve Z kuşağı,

- Serbest kürsü…

Detaylı bilgi için tıklayınız:

Okunma : 1745

ÜHA

 

İlgili

26 Kasım 2019
"Kişisel Haberler" içerisinde
21 Eylül 2022
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri