TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

Evlilikte sihirli kavram sadakattir

Kanal D’nin “Sadakatsiz” dizisi her bölümüyle konuşturuyor, her sahnesiyle tartışma yaratıyor. Özlemişiz böyle kaliteli yapımları. Son olarak dizide geçen bir diyalog medyanın gündemine oturdu. Dizinin başrolündeki Volkan karakteri, “İnsanın kalbi sadece bir kişi için atmıyormuş, evli olmak âşık olmaya engel değilmiş” dedi. Ne dertliymişiz biz bu konuda. Haftanın gündemini Psikiyatrist Nevzat Tarhan’a sordum, çok çarpıcı cevaplar aldım.

Evlilikte sihirli kavram sadakattir

Nevzat Bey, ortalık sallanıyor bu sahneyle, siz bir nöropsikologsunuz, yorumunuz önemli. Bir insan iki kişiyi aynı anda sevebilir mi?

- Sevgi duygusu masum değildir. Bir insan “parayı çok seviyorum” diye kuyumcuya gidip bütün altınları alamaz. Evli birisini seviyorsun diye eşiyle arasını bozup onunla birlikte olamazsın. Sevgi ham bir duygudur, o duyguyu olgunlaştırıp sevgiye dönüştürmek gerekiyor. Aynı anda iki kişiye sevgi duyabilirsiniz. Tabii erkek için de kadın için de geçerli bu.

Benim kafam karıştı. “Sevgi duygusu masum değildir” dediniz, biraz açar mısınız?

- Şöyle açıklayayım... Bakın “olgunlaşmamış aşk” ve “olgun aşk” vardır. Olgun aşklar yararlıdır, fakat ilkel aşklar zararlıdır. Vahşi bir at gibidir sevgi. Vahşi atı iyi yönetirsen sana hizmet eder, yönetmezsen seni yanlış tarafa çeker.

O zaman iki kişiyi sevmeyi buna mı bağlıyorsunuz?

- Evet vahşi bir duyguya sahipsen iki kişiyi sevebilirsin. Beş kişiyi de sevebilirsin.

Hiç böyle bir vakanız oldu mu?

- Bir genç hastam vardı. “Üç sevgilim var” diye geldi bana. Üçünü de sevdiğini söyledi. “Evlenecek misin?” dedim. “Hocam biriyle evleneceğim” diye cevap verdi. Şaştım kaldım.

“Diğerleri ne olacak?” dediğimde ise “Darwin yasaları geçerli, daha çok sevdiğim, benim seçtiğim benimle olacak” dedi.

Maddi durumu nasıldı o gencin?

- Çok varlıklı bir ailenin çocuğuydu. Sevgilileriyle kendi teknesinde buluşuyordu.

AVCI ERKEK VE AVCI KADINLAR VARDIR

 Maddi durum önemli mi peki bu tip ilişkilerde?

- Avcı erkekler ve avcı kadınlar vardır. Avcı erkek romantizm verir, erotizm ister. Avcı kadınlar ise erotizm verir, romantizm isterler. Kadın beyni romantizm odaklı çalışır.

Nevzat Bey ben şunu anlıyorum konuşmamızdan... Birden fazla kişiyi sevmek mümkün ama hastalıklı bir duygu diyorsunuz öyle mi?

- Genellikle kişilik bozukluğu, narsizm... Kendilerine iyi gelen, kendilerini rahatlatan kişileri severler bu tip insanlar.

Dizideki Volkan karakterine ne diyorsunuz?

- Biz uzamış ergenlik diyoruz bu tiplere. Dizideki karakterde de muhtemelen uzamış ergenlik var. Evlilik olgunluğunu bilmeyen kimseler bunlar. Evlilikteki sihirli kavram sadakattir. Eğer sadakatin yoksa evlenmemelisin.


Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Haberin linki: //www.hurriyet.com.tr/yazarlar/orkun-un/meger-o-kuyruktakiler-figuranmis-41640228


Okunma : 2196

 

İlgili

08 Ocak 2018
"Psikiyatrist" içerisinde

Haberler

Foto Galeri