TARHAN Ailesinin Soy Ağacı

EVLİLİK VE ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİNDE DENGE

EVLİLİK VE ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİNDE DENGEEvlenmek tabii ki kişinin arkadaş ilişkilerini silip atmasını gerektirmez ama evlendikten sonra insanın hayatındaki önem ve öncelik sırası değişir.


Arkadaşlık önemlidir fakat birincil önem ve öncelik evlilik ve onun getirdiği sorumluluklardadır. Kişisel özveride bulunmak arkadaş ilişkilerinden, bazı zevklerden ve eğlencelerden fedakarlık yapmayı gerektirir. Bunu yapamayan kişi, evlilik sorumluluğunu taşıyacak psikolojik olgunluğa  ermemiş demektir. “Hem gece geç saatlere kadar arkadaşlarımla gezeceğim, eve gelmeyeceğim, hem de evleneceğim” diyenlere biz; “Aman evlenmeyin. Evliliğin gerektirdiği olgunluğa henüz erişmemişsiniz” diyoruz. Evliliğin sorumluluklarını taşıyamadan kafasına göre yaşamak, canının her istediğini yapmak ve eşini ihmal etmek hiç doğru değildir. Erkekler de kadınlar da evlendikten sonra arkadaş ilişkilerinde ölçülü, dengeli olabilmeyi, ailenin iç değerlerine uygun davranabilmeyi başarabilmelidir. Ortak zevkler geliştirip eğlence, dinlenme ihtiyacını mümkün olduğunca birlikte karşılayabilmek gerekir.


Evlilik insanın arkadaşlarıyla görüşmesine, onlarla vakit geçirmesine engel olmasa da sorumluluklar arttığı için ister istemez arkadaşlara daha az vakit ayırmak söz konusu olmaktadır. Eşlerden birinin arkadaş ilişkilerine karşı çıkması durumunda kişi eşine karşı yüklendiği sorumlulukları yerine getirip getirmediğini, onu ilgisiz bırakmış olma ihtimalinin olup olmadığını hesaba katmalıdır. Bu konularda kendisinde hata bulamadığı halde eşi sorun çıkarıyorsa da eşine kendisini iyi ifade edip etmediğine bakmalıdır. Çünkü bilindiği gibi ilişkilerde ne söylendiği kadar, nasıl söylendiği de önemlidir. Doğru bir yöntemle kelimeleri seçerek kullanmak, ses tonuna bile dikkat etmek gerekir. Bazı insanlar istedikleri her şeyi söylerler ama istediğini söyleyen insan, istemediği şeyleri de duyar. İstediği şeyi söylemek yerine, doğru şeyi söylemeye çalışmak önemlidir.


Evlilik ilişkileri de arkadaş ilişkileri de önemli ve özen göstermeyi gerektiren ilişkilerdir. Bunlar arasındaki öncelik sıralamasını doğru yapıp ona göre davranmak, biri için diğerine haksızlık etmemek gerekir. Elbette ki verdiğimiz örneklerle genel bir çerçeve çizmeye çalışıyoruz. Her ilişkinin tarafları kendi özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bu çerçevenin içini kendileri dolduracaklardır. Unutulmamalı ki her konuda olduğu gibi emek vermek ilişkiyi hem güzelleştirir hem de kıymetini arttırır.

Okunma : 6388

Etiketler : ilişki, arkadaşlık, denge
 

İlgili

01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde
01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde
01 Ocak 2000
"Kişisel Haberler" içerisinde

Haberler

Foto Galeri